Jak długo inwestycje w nieruchomości będą się opłacać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak długo inwestycje w nieruchomości będą się opłacać?

Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca? Jak długo potrwa hossa na tym rynku? Przygotowaliśmy szczegółową analizę, która odpowiada na tak postawione pytania.

Inwestowanie pieniędzy na rynku nieruchomości to od lat bardzo dobry sposób na lokowanie własnych oszczędności. Czy ten trend utrzyma się także w kolejnych latach? Jak w tej chwili wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce?

Początek pandemii

Na początku 2020 roku świat ogarnął chaos wywołany pandemią koronawirusa, z którym do dzisiaj nie udało się wygrać. Wiele branż dotkliwie odczuło wpływ epidemii oraz wprowadzonego lockdownu, który miał spowodować spowolnienie rozwoju choroby SARS-COV-2. 

W branży nieruchomości również panowała niepewność co do tempa rozwoju i wielu czynników, które mogłyby osłabić tę gałąź gospodarki. Wielu ekspertów prognozowało różne scenariusze, ale ostatecznie te najczarniejsze nie spełniły się. Rynek nieruchomości wytrzymał okres początku epidemii. Ceny mieszkań nie spadły dramatycznie. Trochę większy wpływ na rozwój w tym kanale gospodarki miał zakaz gromadzenia się i ograniczenie kontaktów. 

Przez to osoby zajmujące się wynajmowaniem mieszkań spotkały się z niepokojem wśród chętnych, którzy wcześniej bez żadnych obaw mogli przyjść, obejrzeć i zdecydować o najmie na określony czas w nowej lokalizacji. Wiele złego w kwestii szumu informacyjnego zrobiły też media, które przez natłok tzw. fake newsów wywoływały niepokój, co nie było dobre dla inwestorów na rynku nieruchomości.

Perspektywy krótkoterminowe

Według opinii osób, które zawodowo zajmują się inwestowaniem w nieruchomości, wiele wskazuje na to, że zakup mieszkania pod wynajem to nadal będzie dobry sposób na lokowanie własnych oszczędności oraz ich pomnażanie. Szczególnie w sytuacji, gdzie stopy procentowe powędrowały mocno w dół, więc oszczędności ulokowane na koncie bankowym praktycznie nie przyniosą zysku. Są też i tacy, którzy znacząco stracili w trakcie pandemii. 

Najmocniej kryzys dotknął sektor biurowy, wynajem kwater pracowniczych i krótkoterminowych. W przypadku najmu długoterminowego nastąpiła zmiana strategii działania w celu utrzymania dotychczasowych najemców. Zaobserwowano też zmniejszenie popytu na mieszkania w rynkowych cenach, z powodu ograniczeń nakładanych przez rząd. 

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości nadal pozostaje bardzo opłacalną metodą lokowania kapitału nawet w tak niepewnych i ciężkich czasach, spowodowanych pandemią. Ludzie przenoszą swoje pieniądze w takie instrumenty, które dają wyższe oprocentowanie, ale również bezpieczeństwo.

Bardzo dobrą inwestycją wydają się być tak zwane mieszkania szyte na miarę, które można niedługo po zakupie wynająć bez dodatkowego remontu. Powoduje to znaczące ograniczenie dodatkowych kosztów. Dobrym produktem mieszkaniowym w czasach kryzysu okazały się być kawalerki, które nadal mają szerokie grono odbiorców, szczególnie wśród młodszej części wynajmujących. 

Prognoza na kolejne lata

W 2021 roku nadal nie widać końca trwającej od ponad roku pandemii, a jednak nieruchomości w dużych miastach i mniejszych miejscowościach nadal powstają. Wiele więc wskazuje na to, że tak długo, jak ludzie będą dysponować dodatkowym kapitałem, inwestycje w nieruchomości będą cieszyć się dużą popularnością i zaufaniem. W czasie początku kryzysu epidemicznego udało się zapobiec nagłemu spadkowi cen mieszkań.

Można zatem podejrzewać, że po pandemii ceny nieruchomości znów ulegną poprawie, a więc zwrot z inwestycji będzie bardziej widoczny. Kolejne lata powinny charakteryzować się sukcesywnym odbiciem. To może oznaczać, że w tej chwili jest ostatnia szansa na inwestycję w mieszkanie i pomnożenie kapitału w kolejnych latach. Warto także wziąć pod uwagę niskie stopy procentowe, które w realny sposób obniżą ratę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

Inwestycje będą tak długo opłacalne, jak będą się nimi zajmować osoby, które potrafią w odpowiedzialny sposób i bez zbędnych emocji podejść do tematu. Przede wszystkim ważną kwestią pozostaje dokładna analiza gospodarki w trakcie kryzysu, szczegółowa obserwacja rynku nieruchomości i właściwa reakcja odpowiadająca sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w kraju.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*