Handel ze wschodem się sypie – jaka jest alternatywa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Handel ze wschodem się sypie – jaka jest alternatywa?

Od 16 kwietnia – poza niewielkimi wyjątkami – handel drogowy z Rosją i Białorusią jest niemożliwy. Jakie są inne wyjścia?

W Wielką Sobotę w życie weszło nowe unijne rozporządzenie, o które politycy krajów członkowskich Unii Europejskiej, przede wszystkim polscy oraz państw graniczących z Rosją, prosili już od dłuższego czasu. Od teraz żadna białoruska ani rosyjska ciężarówka nie będzie mogła wyjechać poza terytorium UE ani wjechać na jej teren, a Rosjanie szykują bardzo podobną odpowiedź w kierunku państw unijnych. Oznacza to, że handel drogowy w tym kierunku zostanie kompletnie zamrożony. Oczywiście ta sankcja jest kolejną związaną z rosyjską agresją na Ukrainę.

Firmy, które prowadziły interesy z Białorusią oraz Rosją, mogą się w tym momencie znaleźć w niemałych tarapatach, o ile wcześniej nie wycofały się z takich współprac w wyniku rozterek moralnych. Jeśli jednak ta droga handlu jest aktualnie niemożliwa, warto poszukać innych ciekawych alternatyw nawet w najbliższej okolicy.

Wyjątki w ograniczeniu handlu z Rosją

Oczywiście nie oznacza to, że żaden pojazd na rejestracjach białoruskich i rosyjskich nie może aktualnie wjechać i wyjechać z terenu Unii Europejskiej. Możemy wymienić pewne wyjątkowe sytuacje, ale trzeba to otwarcie przyznać – są one dość rygorystyczne i sytuacji niektórych właścicieli firm nie zmienią.

Wyjątkami są poczta, a także towary transportowane bezpośrednio pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a Rosją, o ile same produkty nie są objęte embargiem. W niektórych przypadkach na transport mogą zezwolić również same władze państwa, lecz w konkretnych przypadkach: zakupu minerałów, gazu, ropy naftowej lub produktów farmaceutycznych, przejazdu dyplomatów czy w celach humanitarnych. Nie jest to jednak nic wielkiego w kontekście regularnego handlu.

Gdzie szukać alternatyw do handlu z Rosją?

Jeżeli obecnie handlowanie z Rosją czy Białorusią jest niewykonalne, można sprawdzić alternatywy w naszym najbliższym sąsiedztwie. Pamiętajmy bowiem, iż w tej samej sytuacji są inne państwa Unii Europejskiej, które są naprawdę mocno powiązane z Rosją, na przykład Słowacja, Litwa, Łotwa czy Estonia. 

Zawiązanie współprac handlowych właśnie w tamtych krajach może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, gdyż w wyniku odcięcia transportu rosyjskiego i białoruskiego przedsiębiorcy z tych krajów będą o wiele bardziej otwarci na wszelkie nowe współprace, co może zaowocować naprawdę ciekawymi kontaktami handlowymi.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tom Fisk

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*