Leasing czy zakup – jaką formę nabycia dostawczaka wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Leasing czy zakup – jaką formę nabycia dostawczaka wybrać?

Artykuł sponsorowany

Wybór między kupnem a leasingiem jest często trudny. Z jednej strony kupowanie wiąże się z wyższymi miesięcznymi kosztami, ale ostatecznie posiadasz aktywa – swój pojazd. Z drugiej strony leasing ma niższe miesięczne płatności i pozwala prowadzić pojazd, który może być droższy, niż mógłbyś sobie pozwolić w przypadku zakupu. Ale wpadasz w cykl, w którym nigdy nie przestajesz płacić. 

Zakup pojazdu za pomocą konwencjonalnej metody, jak kredyt na samochód jest dość prosty: pożyczasz pieniądze od banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub innej instytucji pożyczkowej i dokonujesz miesięcznych spłat przez pewną liczbę lat. Część każdej płatności jest przeznaczana na spłatę odsetek od pożyczki, a reszta jest wykorzystywana do spłaty kapitału. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższa płatność. Możesz trzymać samochód tak długo, jak chcesz i traktować go tak dobrze – lub kiepsko – jak chcesz. Jedynymi karami za modyfikację lub nadużycia mogą być rachunki za naprawy i niższa wartość odsprzedaży w przyszłości. Pomoc w wyborze niesie kalkulator kredytowy.

Ponieważ ceny samochodów rosną , a kupujący zaczynają domagać się najnowszych funkcji bezpieczeństwa, które są dostępne tylko w nowszych samochodach, leasing pojazdu stał się główną alternatywą dla kupowania. W przypadku leasingu kupujący dokonują miesięcznej opłaty za jazdę nowym samochodem przez określony czas. Opłata ta jest często niższa niż miesięczny koszt finansowania nowego pojazdu, ale kupujący muszą zwrócić samochód pod koniec okresu leasingu.

Ponieważ więcej osób niż kiedykolwiek pracuje w domu, ograniczenia dotyczące przebiegu najmu mogą nie być sprzyjającym czynnikiem dla wielu kupujących. Wręcz przeciwnie: wiele osób może stwierdzić, że nie wykorzystują zapłaconej liczby kilometrów.

Przewidywalność płatności i kosztów posiadania (brak kosztownych napraw na gwarancji!) ma swój urok. Jednak życie może być nieprzewidywalne, o czym wszyscy dowiedzieliśmy się w 2020 roku, a dzierżawa jest mniej elastyczna niż zakup.

Aby dowiedzieć się, czy leasing lub kupno są dla Ciebie odpowiednie, przyjrzymy się zaletom i wadom. Oprócz tego, jeśli chcesz sprawdzić, jak cenowo wygląda leasing kalkulator będzie doskonałym narzędziem.

Plusy leasingu

Z pozoru leasing może być bardziej atrakcyjny niż kupno. Płatności miesięczne są zwykle niższe, ponieważ nie spłacasz żadnego kapitału. Zamiast tego po prostu pożyczasz i spłacasz różnicę między wartością samochodu, gdy jest nowy, a wartością rezydualną samochodu — jego oczekiwaną wartością po zakończeniu leasingu — plus opłaty finansowe.

  • Prowadzisz samochód przez najbardziej bezproblemowe lata.
  • Zawsze jeździsz nowszym modelem pojazdu, który zwykle jest objęty gwarancją producenta.
  • Leasing może nawet obejmować bezpłatne wymiany oleju i inne zaplanowane czynności konserwacyjne.
  • Możesz jeździć droższym, lepiej wyposażonym pojazdem, niż mógłbyś sobie na to pozwolić.
  • Twój pojazd będzie wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa.
  • Właściciele firm mogą uzyskać znaczne korzyści podatkowe.
  • Na koniec po prostu zostawiasz samochód u dealera.

Wady leasingu

Choć dzierżawa może wydawać się atrakcyjna, istnieje szereg wad:

  • Ostatecznie leasing zazwyczaj kosztuje Cię więcej niż równowartość pożyczki, ponieważ płacisz za samochód w okresie, w którym amortyzuje się on najszybciej.
  • Jeśli wynajmujesz jeden samochód po drugim, miesięczne raty idą w nieskończoność. Natomiast im dłużej trzymasz pojazd po spłaceniu kredytu, tym więcej z niego czerpiesz. Na dłuższą metę najtańszym sposobem jazdy jest kupno samochodu i zatrzymanie go do czasu, gdy naprawa będzie nieopłacalna.
  • Umowy najmu określają ograniczoną liczbę kilometrów. Jeśli przekroczysz ten limit, będziesz musiał zapłacić karę za dodatkowy kilometraż. Pamiętaj więc, aby obliczyć, ile planujesz przejechać.
  • Jeśli nie utrzymasz pojazdu w dobrym stanie, będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty za zużycie, gdy go oddasz. 
  • Jeśli uznasz, że nie podoba Ci się samochód lub nie stać Cię na płatności, może Cię to kosztować. Prawdopodobnie utkniesz z tysiącami złotych opłat za wcześniejsze wypowiedzenie i kar, jeśli wcześniej zrezygnujesz z umowy najmu – a wszystkie będą należne od razu. Opłaty te mogą równać się kwocie dzierżawy za cały okres jej trwania.
  • Z kilkoma wyjątkami, takimi jak profesjonalne przyciemnianie szyb, samochód należy sprowadzić z powrotem w stanie jak wyszedł z salonu, pomniejszony o zwykłe zużycie i skonfigurowany tak, jak był przed najmem.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*