Leasing samochodów ciężarowych – co się zmieni od 2022 roku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Leasing samochodów ciężarowych – co się zmieni od 2022 roku?

Leasing samochodów ciężarowych, naczep, przyczep czy pojazdów powyżej 3,5 tony DMC to rozwiązanie korzystne podatkowo. Najczęściej z takiej opcji finansowania korzystają firmy transportowe oraz spedycyjne. Jeśli chcesz rozwinąć działalność to bez dwóch zdań najlepszy sposób, ale czy w 2022 roku po wejściu Polskiego Ładu będzie tak samo?

Dlaczego warto skorzystać z leasingu ciężarówek?

Porównując leasing do kredytu czy zakupu samochodu ciężarowego za gotówkę, nie sposób nie zauważyć, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Przede wszystkim same procedury leasingowe są dużo mniej skomplikowane od kredytowych. Zebranie niezbędnych dokumentów jest szybsze i prostsze. To jednak nie koniec, ciężarówka w leasingu to wszystkie wydatki wrzucone w koszty firmy transportowej. Problem z komornikiem w Twoim przedsiębiorstwie? Ciężarówka formalnie należy do firmy leasingowej, więc nie musisz się obawiać tego, że ją stracisz. 

Jak możesz się domyślać, to nie koniec zalet leasingu samochodu ciężarowego. Kolejną niech będzie możliwość zaliczenia pełnej kwoty wskazanej na fakturze za raty leasingowe w koszty firmy transportowej. Ponadto biorąc ciężarówkę w leasing, nie obciążasz działalności kredytem, a sam pojazd jest ujęty jako koszt w księgach prowadzonych przez Twoje przedsiębiorstwo. Z leasingu samochodów ciężarowych korzystają najczęściej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – w tym oczywiście firmy transportowe i spedycyjne. Ponadto spółki cywilne, jawne, komandytowe czy z ograniczoną odpowiedzialnością.

Polski Ład – koniec z unikaniem podatku przy sprzedaży

Główna zmiana od stycznia 2022 opiera się na wykupie ciężarówki, nie będzie już możliwy wykup do majątku prywatnego, bo będzie on traktowany jako ten na firmę. Dlatego, gdy po okresie leasingu będziesz chciał sprzedać samochód ciężarowy, aby wziąć w leasing nowy, musisz liczyć się z tym, że sprzedaż będzie opodatkowana, tak jak ma to miejsce w przypadku innych środków trwałych.

Dotychczas sytuacja ta wyglądała podobnie, ale tylko wtedy, gdy do sprzedaży dochodziło przed upłynięciem 6 lat, od 2022 będzie tak również wcześniej. Co ciekawe, nie będzie miało znaczenia, czy ciężarówka została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, czy nie. To nie wszystko, przed upływem pół roku nie będzie można sprzedaż wykupionej rzeczy bez zapłaty PIT.

Umowy leasingowe podpisane przed 31 grudnia 2021 roku – co z nimi?

Na koniec chcemy zaznaczyć, że nowe zasady opodatkowania dla leasingu samochodów ciężarowych będą dotyczyć umów zawartych przed 31 grudnia 2021, a wykupionych do majątku prywatnego przedmiotów od 1 stycznia 2022 roku. Dlatego też wykup pojazdów w nowym roku będzie wiązał się z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej, a to będzie podlegać opodatkowaniu, jego kwota będzie zależeć od formy wybranej przez podatnika. Dla przykładu, przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt, będą musieli uiszczać opłatę w wysokości 3% przychodów od sprzedaży, co w przypadku samochodów ciężarowych, szczególnie niewysłużonych, może oznaczać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych podatku. To bez dwóch zdań cios dla przedsiębiorców, szczególnie prowadzących małe firmy transportowe i spedycyjne.

Zdj. główne: Zetong Li/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*