Jak zapewnić ciągłość w transporcie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zapewnić ciągłość w transporcie?

Artykuł sponsorowany

Firmy transportowe mierzą się z coraz wyższymi wymaganiami klientów. Poza minimalizacją kosztów i jak najwyższą jakością, bardzo ważne jest to, aby zadbać o nieprzerwaną realizację procesów transportowych. Zobacz, jak zadbać o ciągłość w transporcie.

Automatyzacja

Aby zapewnić jak najlepszą jakość procesów transportowych, konieczne jest wprowadzenie programów, które je usprawnią. Dobrymi rozwiązaniami wewnątrzzakładowymi będą programy mające na celu weryfikację ilości towaru, trasy transportu czy lokalizacji pojazdów.

Nowoczesne sprzęty

Wdrażanie coraz to nowocześniejszych urządzeń z pewnością będzie miało wpływ na efektywność działań transportowych. Warto inwestować w maszyny:

– transportujące ładunki

– wspomagające procesy montażu urządzeń i komponentów

– do obsługi procesów przeładunkowych i magazynów.

Przykładami nowoczesnych sprzętów są samojezdne roboty transportowe czy wciągarki magazynowe.

Poza zastosowaniem wszelkich urządzeń, które pozwolą na sprawniejsze przenoszenie/podnoszenie paczek, warto wykorzystać także systemy automatyzacji transportu wewnętrznego oparte na kodach kreskowych. Dzięki nim szybko i sprawnie można lokalizować konkretny ładunek na magazynie. Niezbędna jest także informatyzacja systemów komputerowych, która pozwoli na natychmiastowy opis w systemie wszystkich transportów wchodzących/wychodzących z magazynu. Dzięki temu sprawdzenie czasu przybycia czy miejsca ładunku jest dużo prostsze.

Magazynowanie

Na ciągłość w transporcie wpływ ma także odpowiedni magazyn. Powinien on mieć odpowiednio dużą powierzchnię, a także warunki dopasowane do towaru, który jest w nim składowany. Regały muszą zapewniać warunki komfortowe do obsługi towaru. W procesie transportu konieczny jest także dobór odpowiednich opakowań, które będą zapewniać produktom ochronę i ułatwią manewrowanie. Konieczne jest także odpowiednie oznakowanie produktów, które umożliwiać będzie identyfikację towarów i monitorowanie ich.

Szkolenia pracowników

Automatyzacja z pewnością usprawnia przebieg procesów transportowych, ale najważniejsze pozostają osoby, które nad tymi procesami czuwają. Dlatego ważne jest, żeby zadbać o ich odpowiednie przeszkolenie. Tak więc magazynierzy, spedytorzy oraz logistycy powinni regularnie zwiększać swoje umiejętności. Osoby pracujące w firmach transportowych muszą znać aktualne przepisy dotyczące ich pracy. Szkolenia to najlepsza możliwość, żeby zdobywać i pogłębiać taką wiedzę. Szkolenia mogą okazać się niezbędne także w przypadku wprowadzania nowych programów wewnątrzzakładowych.

Regularny przegląd

Żeby transport zachował ciągłość, konieczne jest prawidłowe działanie maszyn i pojazdów. Pewność odnośnie tego, że działają one tak, jak należy, zapewnią regularne przeglądy techniczne. To kwestia, o której trzeba pamiętać także ze względu na bezpieczeństwo pracowników.

Sprawny przepływ informacji 

Prawidłowy przepływ informacji jest podstawą dla dobrze funkcjonującego łańcucha dostaw. Żeby zapewnić taki przepływ, firmy powinny decydować się na nowoczesne systemy IT, które przyjmują, przetwarzają i archiwizują dane. Odpowiednie systemy informatyczne generują dokumenty w formie elektronicznej, co także jest dużym ułatwieniem. Informacje powinny przepływać w sprawny sposób nie tylko wewnątrz przedsiębiorstwa, ale także ze wszystkimi uczestnikami procesów transportowych, a więc począwszy od klienta, przez logistyków, magazynierów, spedytorów, aż po kierowców. W przypadku każdego systemu informatycznego bardzo istotne jest wspomniane wcześniej odpowiednie przeszkolenie wszystkich pracowników.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*