Co powinien obejmować serwis auta transportowego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien obejmować serwis auta transportowego?

Artykuł sponsorowany

Samochody transportowe przemierzają jednorazowo tysiące kilometrów, dlatego muszą być bezpieczne i w nienagannym stanie technicznym. Takie auta trzeba regularnie serwisować, kontrolować ich stan, przebieg oraz na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy i usterki. O co zadbać przed wyjazdem w trasę i co powinien obejmować serwis samochodu transportowego? Podpowiadamy!

Kontrola systemu

Wszystkie nowoczesne samochody działają dzięki wbudowanemu komputerowi, który kontroluje funkcjonowanie systemów w aucie. Każda awaria systemu uniemożliwia dalszą jazdę i wymaga natychmiastowej naprawy. Aby uniknąć problemów na trasie, przy regularnym serwisie poproś o skontrolowanie systemu, rządzącego działaniem samochodu. Problemy z elektroniką w aucie mogą powodować między innymi: zablokowanie kierownicy, rozłączenie alternatora i rozładowanie akumulatora, zacięcie się zamków centralnych w drzwiach lub w najgorszym wypadku rozłączenie sprzęgła i zablokowanie pedałów gazu oraz hamulca. Taka sytuacja na drodze, a zwłaszcza na autostradzie może być bardzo niebezpieczna, a nawet skończyć się tragicznie. Jeśli samochód, który wysyłasz w trasę polega na elektronice, koniecznie sprawdź, czy system działa bez zarzutu. 

Sprawdzenie stanu opon

Samochód transportowy nie ruszy z miejsca bez opon. Koła i ogumienie dużego auta znoszą nie tylko ciężar samego samochodu, lecz także niemałego załadunku, dlatego opony muszą być w nienagannym stanie. Podczas każdego serwisu sprawdzaj ich stan, kontroluj bieżnik oraz bacznie im się przyjrzyj, by sprawdzić, czy nie ma w nich ciał obcych, które będą wymagały interwencji wulkanizatora. Wymieniaj ogumienie terminowo, w zależności od sezonu, na opony letnie bądź zimowe. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy, lecz także na bardziej ekonomiczną jazdę, zmniejszenie obciążenia silnika i mniejsze zużycie paliwa. Na długich trasach, jakie pokonują samochody transportowe, to oszczędność rzędu kilkuset do nawet tysiąca złotych. 

Sprawdzenie poziomu oleju i płynów

Przed wyruszeniem w trasę samochód powinien być zaopatrzony w komplet potrzebnych płynów oraz oleju, a ich poziomy powinny być możliwie najwyższe. Każdy, nawet początkujący kierowca wie, czym grozi jazda ze zbyt niskim poziomem oleju, jak niebezpieczny może być jego brak w skrzyni biegów oraz jak może skończyć się niedopilnowanie poziomu płynu chłodniczego. To zagrożenie dla życia kierowcy takiego samochodu, dlatego nie ryzykuj i zawsze pamiętaj o kontroli poziomu płynów. Poza tym, nawet jeśli taka trasa nie skończy się źle, zwyczajnie szkoda silnika, który niszczy się i zużywa dużo szybciej, kiedy nie jest odpowiednio naoliwiony, schładzany oraz eksploatowany. 

Wyposażenie samochodu w zapasowe płyny i żarówki

Chociaż płyny były uzupełnione przed wyjazdem, czasem trasa jest tak długa i intensywna, że w jej trakcie konieczne będzie dolanie oleju, czy płynu. Na wyposażeniu auta transportowego obowiązkowo powinny znajdować się: olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz dostosowany do sezonu płyn do spryskiwaczy. Dobrze jest też spakować do schowka zapasowe żarówki, w razie, gdyby któraś z nich niespodziewanie się przepaliła. Koniecznie umieść w samochodzie także gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę. Nie dość, że wymaga tego prawo, ma to realny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy na trasie.

Zdjęcie główne: Capri23auto/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*