E-Toll – jak poprawnie obsługiwać nowy system płatności za drogi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
E-Toll – jak poprawnie obsługiwać nowy system płatności za drogi?

Kilka miesięcy temu na polskie drogi zawitał nowy system płatności za autostrady. Jak w praktyce działa system E-Toll i jak poprawnie go obsługiwać?

Już od dłuższego czasu mogliśmy zaobserwować pewne dążenia do likwidacji bramek na autostradach A4 oraz A1. Plany te nabrały rozpędu w 2021 roku, kiedy po raz pierwszy zaprezentowano nowoczesny system E-Toll pozwalający na opłacenie przejazdu autostradą bez konieczności stania na bramkach, pobierania biletu i uiszczania opłaty na wyjeździe z autostrady.

System ten niewątpliwie zdaje egzamin w jednej kwestii – brak korków przy bramkach mocno upłynnia podróż i sprawia, iż jest ona mniej frustrująca. Dla niektórych osób niedobór frustracji jest jednak uzupełniany podczas korzystania z samego E-Tolla, który nie od razu zaczął działać tak, jak powinien. Jak więc poprawnie używać systemu E-Toll, by nie tylko płacić za przejazdy sprawnie, ale również nie narażać się na mandaty?

Płatność z powiązaniem konta bankowego

Dla wielu osób prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem na opłacenie przejazdu będzie powiązanie aplikacji E-Toll na smartfony i inne urządzenia mobilne z kontem bankowym. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się za każdym razem o kupowanie biletu na przejazd, co oczywiście jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Jak to działa? Najpierw musimy założyć Internetowe Konto Klienta, do którego dodamy nasz pojazd. Oczywiście nie musimy zdawać się tylko na łaskę telefonu, który może się rozładować lub zepsuć w trakcie podróży i możemy zaopatrzyć się w osobne urządzenie geolokalizacyjne, dzięki czemu będziemy mieli o jedno zmartwienie mniej.

E-Bilet – idealny na pojedyncze przejazdy

O wiele prostszą opcją, która bez wątpienia przypadnie do gustu osobom nieregularnie kursującym po płatnych odcinkach autostradowych, jest możliwość kupienia jednorazowego biletu na przejazd na danej trasie. Jest to najłatwiejszy sposób na opłacenie swojej podróży, bowiem wystarczy tylko kilka kliknięć, by móc już bez żadnych zmartwień ruszyć w drogę.

Na początku musimy podać oczywiście trasę, jaką będziemy jechać po płatnym odcinku, czyli miejsce, na którym wjeżdżamy na drogę oraz zjazd. Wtedy też otrzymujemy kalkulację i z góry wiemy, ile będzie nas kosztować e-bilet.

Następnie musimy uzupełnić konieczne dane na temat naszego auta – aplikacji wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny. Po podaniu orientacyjnej daty oraz godziny rozpoczęcia przejazdu (w tym momencie bowiem bilet stanie się ważny) możemy przejść do płatności internetowej. Możemy to zrobić zarówno za pośrednictwem karty kredytowej, jak i prostej oraz szybkiej płatności blikiem. Płatność zaksięgowana zostanie natychmiastowo, a nasz przejazd od razu zostanie opłacony.

Co w przypadku braku biletu?

Jeżeli w żaden sposób nie kupimy biletu upoważniającego nas do przejazdu autostradą, niestety musimy liczyć się z konsekwencjami. Możemy mieć pecha i trafić na policję czy Inspekcję Transportu Drogowego, która za brak biletu może nam z miejsca wręczyć mandat w wysokości 500 złotych. Jeżeli jednak unikniemy spotkania ze służbami, mamy aż 72 godziny, by opłacić nasz przejazd w aplikacji i nie zostać obarczonym żadnymi kosztami. Potrzeba jednak do tego trochę szczęścia.

Zdj. główne: Constantin Andrei/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*