Ekodriving w automatycznej skrzyni biegów – czy to można pogodzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ekodriving w automatycznej skrzyni biegów – czy to można pogodzić?

Użytkowanie samochodu wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Sposobem na zaoszczędzenie na paliwie i naprawach może być ekonomiczna jazda. Jak wygląda ekodriving z automatyczną skrzynią biegów?

Na czym polega ekodriving?

Ekodriving to technika jazdy samochodem, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Charakteryzuje ją spokojna, płynna i ekologiczna jazda, dzięki której możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa nawet o kilkanaście procent. Ponadto przy takim sposobie prowadzenia pojazdu zwiększa się żywotność poszczególnych części samochodu, przez co wizyty u mechanika i wymiana komponentów będą prawdziwą rzadkością. Jednym z największych zalet stosowania tej techniki jazdy jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, co jest obecnie coraz istotniejszym aspektem.

Ekodriving a automatyczna skrzynia biegów

Wiele osób uważa, że ekonomiczna jazda z automatyczną skrzynią biegów jest niemożliwa. To błąd! Nowoczesne rozwiązania charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania i inteligentnym działaniem. Dzięki temu samochody z automatyczną skrzynią biegów są w stanie dostosować się do warunków drogowych, a tym samym zaoszczędzić paliwo. Ekonomiczna jazda w zasadzie niczym nie będzie różnić się od tej z manualną skrzynią biegów – może być nawet łatwiejsza. Należy przestrzegać obowiązujących zasad i zwracać uwagę na otoczenie. 

Zasady ekonomicznej jazdy z automatem

Ekodriving bardzo często kojarzony jest wyłącznie z prawidłową zmianą biegów. To jednak nie wszystko – liczy się także odpowiednia obserwacja tego, co dzieje się dookoła, przewidywanie zachowania kierowców i dbałość o stan pojazdu.

Jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów, sprawa jest o tyle prostsza, że nie musimy przejmować się wrzuceniem prawidłowego biegu. Jest to zadanie dla systemów naszego auta, które potrafią zoptymalizować pracę silnika. Jazda takim samochodem jest niezwykle prosta i przyjemna, a także ekologiczna i ekonomiczna. Wystarczy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, regularnie je stosować i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy. 

Obserwacja sytuacji na drodze

Aby dobrze dostosować pracę samochodu do warunków drogowych, bardzo ważne jest odpowiednie skupienie i obserwacja tego, co dzieje się wokół nas. Koncentracja jest niezwykle ważna w życiu każdego kierowcy. Jej brak może nie tylko wpłynąć na jakość naszej jazdy, ale także może być przyczyną groźnych wypadków.

Kontrolowanie na bieżąco sytuacji na drodze pozwoli nam zoptymalizować prędkość naszego pojazdu, przewidzieć moment hamowania, a także uniknąć gwałtownych manewrów. Trzymanie się tej kluczowej zasady to sposób na spokojną, płynną i w miarę możliwości jednostajną jazdę. Sygnalizacja świetlna czy nagłe zatrzymanie innych kierowców nie wymusi na nas gwałtownej reakcji, gdyż będziemy mieć odpowiednio dużo czasu na hamowanie silnikiem, a tym samym przejechanie dłuższego odcinka bez zużycia paliwa.

Unikanie gwałtownych ruchów

Nie tylko hamowanie wymaga od kierowców gwałtownych manewrów. Choć nagłe zatrzymanie się w przypadku zmiany światła bądź kolizji jest jak najbardziej uzasadnione, to niepotrzebne przyspieszanie czy wyprzedzanie mijają się z założeniami ekonomicznej jazdy. Należy unikać takich zachowań jak ognia – pochłaniają one ogromne ilości paliwa, a ponadto powodują szybsze zużycie się poszczególnych elementów naszego pojazdu. 

Nadrzędną zasadą ekodrivingu jest płynna jazda, więc starajmy się tego przestrzegać, kiedy jest to tylko możliwe. Bardzo szybko przekonamy się o możliwościach oszczędzania pieniędzy, a także zachowamy odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze.

Kontrolowanie obrotów

Wśród najważniejszych zasad ekojazdy znajduje się odpowiednia kontrola obrotów. Obecność automatycznej skrzyni biegów w naszym samochodzie wcale nie zwalnia nas z obowiązku monitorowania jego prawidłowej pracy. Bardzo istotne jest to, by spokojnie i delikatnie obchodzić się z pedałem gazu.

W momencie ruszania należy zwrócić uwagę na obroty silnika – powinny one wzrosnąć maksymalnie do 3 tysięcy, natomiast nie powinny być mniejsze niż 2,2 tysiąca. Jednym z najważniejszych założeń ekodrivingu jest jazda zawsze na jak najwyższym biegu i najniższych możliwych obrotach silnika. Umożliwia to efektywne wykorzystanie mocy pojazdu.

Inteligentne rozwiązania

Współcześnie produkowane automatyczne skrzynie biegów to zespoły bardzo zaawansowane i doprecyzowane pod każdym kątem. Oferują one wiele możliwości, które nie są dostępne dla właścicieli klasycznych samochodów z manualną skrzynią biegów. Istnieje nawet możliwość „nauczenia” automatów danego stylu jazdy. Pewne zachowania kierowcy są zapamiętane, dzięki czemu przy odpowiednich warunkach biegi automatycznie będą zmieniane na wyższe.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*