Kontrola spalania w samochodzie ciężarowym – jak to skutecznie zrobić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kontrola spalania w samochodzie ciężarowym – jak to skutecznie zrobić?

Kontrola spalania nie ogranicza się jedynie do sprawdzenia, czy w firmie dochodzi do kradzieży. Umożliwia również wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, jakie mogłyby źle wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Podczas kontroli, sprawdzeniu podlega szereg informacji, im jest ich więcej, tym oczywiście czynność ta jest dokładniejsza. 

Poziom spalania – wartości, które nam o tym mówią

Za sprawą dogłębnej analizy danych, które podamy poniżej, możliwe jest opracowanie optymalnego poziomu spalania. Oto one:

  • czas jazdy,
  • poziom paliwa z pływaka,
  • średnie spalanie okresowe,
  • ilość i jakość obrotów,
  • temperatura paliwa i oleju,
  • temperatura płynu chłodniczego,
  • stan techniczny akumulatora,
  • prędkość pojazdu.

No dobrze, ale jak takie dane uzyskać? Tutaj z pomocą przychodzi technologia, zaawansowany monitoring, możliwości techniczne pojazdu, a także funkcja GPS. 

Uzyskane informacje po dogłębnej analizie mogą ukazać błędy kierowców, bo niekoniecznie mówimy tutaj o kradzieży paliwa. Pracownik może na przykład zbyt często używać biegu jałowego, często przekraczać dozwoloną prędkość czy nieracjonalnie tankować pojazd. Do tego dochodzi źle dobrana trasa, co jednak nie zawsze jest winą samego kierowcy, oraz zła ewidencja czasu pracy.

Sposoby na monitorowanie i kontrolę spalania paliwa w samochodzie ciężarowym

Jest kilka sposobów na skuteczną i przede wszystkim precyzyjną kontrolę zużycia paliwa. Najtańszym wyjściem będzie podłączenie urządzenia GPS do komputera samochodu. Poziom spalania opierał się będzie na pływaku, który jest fabrycznie umieszczony zbiorniku paliwa. 

Drugim wyjściem jest kontrolowanie zużycia z pomocą szyny CAN, która zapewnia informacje o poziomie zużycia, ale również o obrotach silnika. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest zastosowanie sondy paliwowej. Używa się jej praktycznie zawsze, gdy nie ma szyny CAN, czyli głównie w starszych modelach samochodów. 

Jednak to nie koniec, do metod kontroli zużycia paliwa można zaliczyć także przepływomierz, który jednak musi być podłączony do systemu CANbus lub pływaka. Następne rozwiązanie to detektor zabezpieczający wlew paliwa. W tym przypadku możliwa jest kontrola tego, kiedy otwierany i zamykany jest wlew paliwa, co może ściśle współpracować z rejestratorem GPS. To nie wszystko, detektor dodatkowo zabezpiecza sitkiem antykradzieżowym wlew.

Podsumowując, do kontroli spalania potrzebujesz szeregu informacji związanych z obrotami silnika czy temperatury płynów. Te zostaną dostarczone poprzez wymienione w artykule technologie, takie jak na przykład rejestrator GPS współpracujący z pływakiem.

Wprowadzając te rozwiązania można skuteczniej zarządzać flotą w swojej firmie. Co więcej, prowadzić to może do wymiernych oszczędności finansowych, o czym przekonało się już wiele przedsiębiorstw.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*