Co powinien jeść przed trasą kierowca zawodowy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien jeść przed trasą kierowca zawodowy?

Praca kierowcy bywa wyczerpująca. Godziny drogi, brak możliwości postoju i problemy z koncentracją mogą negatywnie wpłynąć na stan organizmu. Odpowiedni posiłek przed trasą pomoże rozwiązać problemy.

Praca zawodowego kierowcy wymaga poświęceń

Każdy zawodowy kierowca musi liczyć się z wieloma wyrzeczeniami. Według ustaw regulujących czas pracy osoby wykonujące przewóz drogowy nie powinny prowadzić pojazdu przez więcej niż 9 godzin dziennie, jednak w przypadku busów do 3,5 t, które nie muszą posiadać tachografu, ta zasada często nie jest respektowana.

Trasy niekiedy są bardzo długie, a postoje mogą odbywać się w miejscach bez jakiegokolwiek zaplecza gastronomicznego. W trakcie kierowania ciężarówką trudno o ciepły i pełnowartościowy posiłek, jednak odpowiednie odżywianie jest kluczowe dla utrzymania czujności i skupienia. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed wyruszeniem w drogę zjeść coś wartościowego, co da nam siłę na cały dzień.

Idealny posiłek kierowcy zawodowego

Odpowiednio skomponowany posiłek to podstawa efektywnej i bezpiecznej pracy kierowcy. Ma on bezpośredni wpływ na ogólny stan organizmu, poziom energii oraz samopoczucie. Im dłuższa droga nas czeka, tym większe znaczenie ma właściwa dieta. Najważniejsze jest wyeliminowanie wszelkich produktów, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się przykrych dolegliwości. Biegunki, nudności, wzdęcia czy zaparcia mogą okazać się bardzo problematyczne podczas pracy zawodowego kierowcy. Idealny posiłek przed wyruszeniem w drogę powinien obejmować wyłącznie znane, zdrowe i lekkostrawne produkty.

Warto powstrzymać się od próbowania zupełnie nowych potraw

Wiele osób lubi czasem poeksperymentować w kuchni i odkrywać nowe smaki. Nie jest to jednak zalecane w przypadku zawodowych kierowców, którzy mają kilka godzin do służbowego wyjazdu. Kompletnie nieznane potrawy mogą okazać się przyczyną wielu dolegliwości trawiennych. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej zareagować na pewne składniki. Objawy związane z zatruciem pokarmowym mogą doprowadzić do nieobecności w pracy, lecz zignorowanie ich może mieć tragiczne skutki. Dlatego warto pamiętać o tym, by posiłek przed podróżą obejmował tylko zaufane składniki, po których będziemy się dobrze czuć.

Lekkostrawny posiłek – idealny wybór przed trasą

Dieta lekkostrawna opiera się na obróbce termicznej głównie przez gotowanie oraz na wykluczeniu produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Jest zalecana przede wszystkim osobom, które borykają się z problemami układu pokarmowego. Lekkostrawne posiłki będą także doskonałym wyborem w przypadku zawodowych kierowców, których czeka kilkugodzinna podróż. Dzięki nim układ pokarmowy zostanie odciążony, więc ryzyko dolegliwości takich jak biegunka czy wzdęcia będzie minimalne. 

Odpowiedni dobór składników to gwarancja prawidłowego przebiegu funkcji trawiennych. Polecane produkty to przede wszystkim jasne pieczywo, drobna kasza, ryż i makarony. W przypadku nabiału doskonałym wyborem będzie jogurt, kefir i twarożki, natomiast z mięs – chuda wołowina, ryby i kurczak. Istotne jest, by przygotowane posiłki były uzupełnione w tłuszcze oraz warzywa. Świetnie sprawdzi się dodatek niewielkiej ilości masła lub słodkiej śmietanki.

Warzywa powinny być tylko gotowane lub przyrządzone na parze. Dobrym wyborem będzie marchewka, sałata, cykoria bądź pomidor. Należy zrezygnować ze wszelkich słodyczy i tłustych przekąsek – pyszny deser można przyrządzić z owoców. Wśród produktów, które warto wyeliminować, znajdują się wszelkie przetwory mleczne przekwaszone, sery pleśniowe, smażone jaja, wieprzowina i inne tłuste mięsa.

Świeże i wysokojakościowe produkty

Posiłki zawodowego kierowcy powinny być przyrządzone tylko ze świeżych produktów, które charakteryzują się wysoką jakością i zaufanym pochodzeniem. W innym wypadku istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego, które poza utrudnieniami w pracy może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Należy pamiętać także o dokładnym myciu  warzyw i owoców. W sklepie mogą być one dotykane przez wiele osób, które mogą mieć na swoich rękach olbrzymie ilości zarazków. Spożycie takich produktów wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu dolegliwości, a nawet poważnych chorób.

Odpowiednie nawodnienie

Właściwy pokarm to nie wszystko. Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu, które jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczająca ilość wody jest niezbędna, by zapewnić właściwy przebieg wszystkich procesów zachodzących w organizmie człowieka. Objawy odwodnienia mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić pracę zawodowego kierowcy. Wśród nich znajdują się takie dolegliwości jak ból głowy, duszności oraz podatność na stres.

Dorosła osoba powinna wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Butelka wody powinna towarzyszyć wszystkim również w trakcie drogi. Choć zjedzenie posiłku może być utrudnione, to regularne nawadnianie organizmu nie powinno stanowić większego problemu. Dzięki temu podwyższony zostanie komfort pracy, a przede wszystkim samopoczucie kierowcy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*