Jakie towary możemy zamawiać drogą morską z Azji?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie towary możemy zamawiać drogą morską z Azji?

Transport morski to bez dwóch zdań najpopularniejszy sposób przewozu towarów z innych kontynentów. Świetnym tego przykładem jest Azja, skąd codziennie wypływają statki do obydwu Ameryk, ale również Europy. Oczywiście konieczne są wyspecjalizowane jednostki pływające oraz porty, do których takie kolosy mogą wpływać. Dziś jednak nie o statkach i portach, a samych towarach.

Transport morski jako alternatywa

Transport morski jest alternatywą dla szlaków powietrznych oraz lądowych. Przede wszystkim ten ostatni sposób przewozu towarów jest po prostu nieopłacalny na tak dużą odległość. Ponadto jeden samochód ciężarowy pomieści mniej więcej tyle samo, co kontener na statku, jednak w tym drugim przypadku możliwe jest jednoczesne przetransportowanie setek takich kontenerów. Koszty wynajmu tirów byłyby więc ogromne, jeśli chciałbyś przewieźć znaczne ilości towarów. Podobnie jest w przypadku drogi powietrznej, bo tutaj również występują mocne ograniczenia nie tylko w liczbie towarów, ale również ich masie czy też wielkości. Jak więc można łatwo zauważyć, transport morski daje największe możliwości wszystkim tym, którzy z Azji sprowadzają ogromne ilości rzeczy. 

Elektronika – transport drogą morską z Azji

Jedną z najpopularniejszych grup towarów, jakie transportujemy drogą morską z Azji, jest bez dwóch zdań elektronika. Mowa tutaj nie tylko o wszystkim znanych smartfonach, ale przede wszystkim większych produktach. Pralki, lodówki, mikrofalówki, telewizory i tak naprawdę cały duży sprzęt AGD oraz RTV może z łatwością – i co najważniejsze w pełni bezpiecznie – zostać przetransportowany z Azji do Europy. Dzieje się tak między innymi w przypadku Chin, gdzie swoje fabryki mają najwięksi producenci i to nie tylko z Państwa Środka, ale wielu innych krajów z całego świata.

Zabawki i rzeczy codziennego użytku

Kolejnym przykładem tego, co transportujemy drogą morską z Azji, są zabawki. Praktycznie na każdej z nich możemy znaleźć jakże popularne oznaczenie „Made in China”. Skoro towary zostały wyprodukowane w Chinach, w jakiś sposób musiały zostać przewiezione do naszego kraju – za pomocą kontenerowców. Ponadto rzeczy codziennego użytku również są w ten sposób transportowane, najczęściej przez jednostki pływające nazywane drobnicowcami. Będą to na przykład: odzież, obuwie, akcesoria kuchenne.

Części samochodowe duże i małe

Wielu największych producentów samochodów osobowych, dostawczych, ale również innych pojazdów niekoniecznie zmotoryzowanych wytwarza swoje wyroby w Azji. Ma to związek z niskimi kosztami produkcji, które nawet w połączeniu z transportem morskim wciąż nie są na tyle wysokie, aby przenieść produkcję do Europy czy Ameryki. 

FOB (Free on Board) – warunki godne uwagi

Zdecydowałeś się na transport morski z Azji? W takim razie polecamy umówić się z dostawcą na warunki FOB. Wtedy to producent ponosi wszelkie koszty transportu, załadunku, a także ubezpieczenia towaru do momentu przekroczenia przez produkty burty statku już w porcie załadunkowym na przykład w Gdyni. Następnie prawdopodobnie przejmie towary spedytor, z którym również konieczne jest zawiązanie stosownej umowy, jeśli waga towarów przekracza 100 kilogramów.

Zdj. główne: Alex Gorham/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*