Pod koniec października warszawscy policjanci zdecydowali się zorganizować nalot na kierowców zajmujących się nielegalnym przewozem osób. Co z niego wyniknęło i jak zalegalizować taką działalność?
W zorganizowanej akcji, którą przeprowadzono pod koniec października, udział wzięli funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także funkcjonariusze Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Akcja miała miejsce w nocy i prowadzono ją w rejonach, w których znajdują się najpopularniejsze kluby nocne i dyskoteki w Warszawie.
We wcześniej wyznaczonych miejscach umiejscowiono posterunki, które zajmowały się kontrolą kierowców oraz ich pojazdów. Sprawdzano wszystko, co tylko było możliwe – od stanu technicznego auta, które służy do przewozu osób, po legalność pobytu na terenie RP w przypadku obcokrajowców, także to, czy ich dokumenty nie są podrobione lub przerobione. Sprawdzano ich również pod kątem posiadania przedmiotów zakazanych takich jak narkotyki czy broń.
Akcja policji poskutkowała wylegitymowaniem 189 osób oraz kontrolą 177 pojazdów. 12 kierowców zostało zatrzymanych i w większości byli to kierowcy pracujący z użyciem aplikacji taksówkarskich. Zatrzymywano ich za używanie fałszywego prawa jazdy, posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa, złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów lub prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Osoby, które chciałyby zająć się przewozem osób, lecz nie chcą martwić się tym, że kontrola policji może im sprawić mnóstwo nieprzyjemności, powinny zająć się zalegalizowaniem takiej działalności. Jedna z dróg to zatrudnienie się w firmie, która wypożycza samochody i w ten sposób niejako udostępnia licencję taksówkarską innym kierowcom. Jeśli jednak chcemy robić to na własną rękę, to trzeba nieco bardziej się postarać.
Aby otrzymać licencję taxi, która umożliwia legalny przewóz osób, między innymi przez aplikacje taksówkarskie, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a także prowadzić działalność pod kodem PKD 49.32.Z. Oprócz tego trzeba przedstawić zaświadczenie o niekaralności, dokumenty od lekarza o braku przeciwwskazań do pracy jako kierowca, a także wykaz pojazdów, które będą służyć do przewozu. Konieczny jest też dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji.
Zdj. główne: beauty_of_nature/pixabay.com