Import przez morza i oceany przestaje się opłacać? Jest coraz drożej…
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Choć prawdą jest, że morski transport towarów jest tańszy od swojego powietrznego odpowiednika, to nie da się ukryć, że również tutaj widać pokłosie pandemicznego kryzysu. Wszystko wskazuje na to, że jeśli wzrosty się utrzymają, to ucierpią na tym nasze portfele.

Nie będzie nadużyciem jeśli stwierdzę, że każdy z nas zauważył nieustanny wzrost cen towarów i usług w ostatnim czasie. Argumentem jest przede wszystkim monitoring cen prowadzony przez ONZ, który jednoznacznie wskazał rok 2020 jako okres najwyższych wzrostów cen żywności.

Problem jest jednak o wiele bardziej złożony niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Głównymi powodami jest jednak to, że łańcuchy dostaw uległy częściowemu załamaniu, a transport drogą morską zauważalnie zdrożał w ciagu ostatnich 12 miesięcy.

Jak informuje „Rzeczpospolitya”, koszt transportu kontenera z Szanghaju do Rotterdamu osiągnął rekordowy poziom 10 552 dolarów. Jest to równoznacznę z przekroczeniem sezonowej średniej z ostatnich pięciu lat aż o 547%!

(Fot. Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.