Transport kontenera z drobnicą – jakie papiery musisz posiadać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Transport kontenera z drobnicą – jakie papiery musisz posiadać?

Branża transportowa rozwija się niezwykle dynamicznie. Potrzeba szybkiego dostarczenia ładunków w różne zakątki świata generuje tysiące nowych rozwiązań. Co trzeba wiedzieć na temat transportu kontenerów z drobnicą?

Dlaczego transport morski jest tak popularny?

Transport dotyczy niemal każdego obszaru współczesnej gospodarki. Bez niego międzynarodowa wymiana handlowa nie miałaby prawa bytu. To dzięki sprawnej sieci transportowej i zaawansowanej infrastrukturze towary mogą być dostarczane w najdalsze zakątki świata w niezwykle krótkim czasie. 

Transport można rozróżnić na kilka rodzajów. Podział obejmuje transport lotniczy, lądowy oraz morski. Każdy z nich posiada określone wady i zalety, jednak w ogólnym rozrachunku wszystkie są bardzo efektywne. Jednym z najstarszych jest transport drogą morską. Obecnie taki sposób przewożenia ładunków cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na ekonomiczność, funkcjonalność i dbałość o środowisko naturalne. 

W transporcie morskim wykorzystuje się różnego rodzaju statki towarowe, a jednostką ładunkową są funkcjonalne kontenery, wykorzystywane nieprzerwanie od lat 60. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwiło przewóz dużych i wymagających ładunków oraz zmniejszyło koszty magazynowania.

Transport drobnicowy 

Jednym z rodzajów transportu morskiego jest transport drobnicowy. Zastanawiasz się, co to takiego? Nazwa ta odnosi się do transportowania towarów o niewielkich gabarytach. Mogą być to produkty przetworzone, a także gotowe wyroby pakowane w specjalne zestawy lub jednostkowo.

W przypadku transportu drobnicowego konieczna jest możliwość zważenia i policzenia wszystkich takich ładunków. W ramach transportu wykonuje się tak zwane jednostkowanie, czyli łączenie poszczególnych partii w jeden ładunek zbiorczy w kontenerze.

Transport kontenera z drobnicą – formalności

Podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu, transport morski wiąże się z ogromną liczbą formalności, których trzeba dopiąć, aby móc rzetelnie i legalnie wykonywać usługi.  Odpowiednia dokumentacja jest konieczna, aby sprawnie kontrolować i zarządzać przewożonymi ładunkami. 

Prawidłowe wypełnienie poszczególnych papierów będzie niezbędne, aby proces transportowania odbył się bez problemów i związanych z tym przestojów. Oto najważniejsze dokumenty, które będą potrzebne podczas transportu morskiego z pomocą kontenerów z drobnicą. 

Konosament

Konosament jest jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących transportu drogą morską. Jest to odpowiednik listu przewozowego, z którym bardzo często można się spotkać podczas transportu lądowego. Konosament ma charakter papieru wartościowego wyposażonego w swój własny numer seryjny.

Dokument ten zawiera takie informacje, jak m.in. nazwa statku, numer kontenera, jego zawartość i gabaryty, nazwa przystani załadowczej i wyładowczej, rozpoznanie przewoźnika, załadowcy i odbiorcy, a także podpis kapitana. Można wyróżnić kilka rodzajów konosamentu. Są to na przykład:

  • konosament spedytorski,
  • konosament kapitański.

Faktura handlowa i faktura spedytora

Kolejnymi bardzo ważnymi dokumentami w transporcie morskim jest faktura handlowa i faktura spedytora. Pierwsza z nich określa sprzedany towar oraz jego kwotę. Na podstawie tych informacji generuje się zgłoszenia celne. Z kolei faktura spedytora dotyczy kosztów transportu oraz ewentualnych nadprogramowych usług.

Lista załadowcza

Lista załadowcza obejmuje wykaz wszystkich pozycji, które umieszczone są w poszczególnych kontenerach. Zawiera wiele ważnych informacji, takich jak na przykład: data wystawienia i numer dokumentu, ilość przewożonych opakowań, ich objętość oraz waga.

Świadectwo ubezpieczeniowe

W przypadku transportu morskiego bardzo często się zdarza, że konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Dlaczego to takie ważne? W razie zagubienia, utraty bądź zniszczenia przewożonych ładunków, linie transportowe oraz spedytor posiadają ograniczoną odpowiedzialność. Polisa wystawiana jest standardowo przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i zawiera takie informacje, jak m.in. opis oraz suma gwarancyjna.

Pozostałe dokumenty

Transport drobnicowy drogą morską to bardzo duże przedsięwzięcie, które w praktyce wiąże się z dużo liczniejszym zestawem dokumentów. Pozostałe papiery, które odgrywają istotną rolę w transporcie morskim, to między innymi:

  • potwierdzenie przyjęcia ładunku,
  • kwit sternika,
  • potwierdzenie rezerwacji,
  • czarter,
  • nota bukingowa,
  • kwit przesyłkowy.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*