Żegluga kabotażowa – na czym polega?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Żegluga kabotażowa – na czym polega?

Interesuje Cię transport morski? Zastanawiasz się, jak wygląda i jakie dokumenty są do tego potrzebne? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z terminem żegluga kabotażowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, gdzie zasady tego rodzaju transportu są doskonale wyjaśnione.

Co to jest kabotaż?

Kabotaż to termin, który odnosi się do transportu na drodze morskiej. Jest to żegluga między portami tego samego państwa. Zazwyczaj odbywa się na przestrzeni jednego morza. Z małym kabotażem mamy do czynienia wtedy, gdy przykładowo transport ładunku pochodzącego z portu w Gdyni ma przepłynąć do portu w Świnoujściu. Jeśli jednak transport odbywa się na różnych wodach, to można mówić o kapotażu dużym.

W jakich okolicznościach dokonuje się kabotażu?

Warto wiedzieć, że osoby, które chcą zajmować się żeglugą kabotażową, muszą posiadać licencję wspólnotową. Osoba, która będzie obsługiwać statek, musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest spełnianie również wielu innych warunków. Jednym z nich jest przede wszystkim to, że kabotaż musi odbyć się tym samym transportem na całej trasie.

Jakich dokumentów potrzebujesz do wykonania żeglugi kabotażowej?

Kolejne szczegóły, jakie należy znać, interesując tym terminem, to dokumenty, jakie są niezbędne do transportu.

  • Nazwa i adres nadawcy – do tego nie może zabraknąć podpisu na dokumencie.
  • Nazwa i adres przewoźnika – w tym przypadku również niezbędny jest czytelny podpis.
  • Po dostawie potrzebny jest podpis odbiorcy.
  • Dokument wskazujący miejsce i datę odbioru.
  • Potrzebne będą dokumenty wskazujące charakter przewożonych rzeczy, a także potwierdzające ich metodę pakowania. Na dokumencie nie może zabraknąć nazwy, liczy opakowań.
  • Niezbędne są papiery wskazujące na masę brutto przewożonych rzeczy.
  • Konieczne jest podanie numerów pojazdu poruszającego się po drogach morskich.

Tylko dzięki tym dokumentom możliwe jest przeprowadzenie żeglugi kabotażowej zgodnie z narzuconym przez państwo prawem.

Przepisy krajowe, które dotyczą żeglugi kabotażowej

Zanim zdecydujesz się na wykonanie takiego transportu, należy zapoznać się z przepisami krajowymi, które obowiązują na drogach morskich. Żegluga kabotażowa to przewożenie transportu do portów tego samego kraju, więc wydaje się to nieskomplikowane. Jednak nie można zapomnieć, że wymagane są odpowiednie dokumenty, które zostały wymienione wyżej. Muszą zostać okazane przy każdej kontroli, a co więcej, podczas odbioru towaru i jego dostarczenia pod wskazany adres. To wydawać się może z pozoru łatwe zadanie, a jednak wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Dodatkowo osoby, które się tym zajmują, muszą zyskać uprawnienia i licencje.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*