Najczęstsze awarie wózków widłowych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najczęstsze awarie wózków widłowych

Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe to jeden z najbardziej przydatnych sprzętów, zwłaszcza w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych czy na halach produkcyjnych. Są niezwykle funkcjonalne i mają wiele zastosowań. Jednak codzienna eksploatacja wystawia wózki widłowe na poważną próbę, a żadna maszyna nie jest niezawodna. Zobacz, jakie awarie wózków widłowych zdarzają się najczęściej.

Awaria skrzyni biegów oraz układu kierowniczego

Nic dziwnego, że ta awaria zdarza się najczęściej. Intensywnie eksploatowana przez wiele dni skrzynia biegów musi w końcu kiedyś zawieść. Tej awarii praktycznie nie da się uniknąć, można tylko dbać o to, by wydarzyła się jak najpóźniej, przez prawidłowe użytkowanie wózka widłowego i operowanie biegami w odpowiedni sposób. Bez wózka widłowego praca na hali lub w magazynie jest bardzo utrudniona, a czasem nawet niemożliwa. Dlatego w przypadku, kiedy sprzęt ulegnie awarii kluczowa jest jak najszybsza reakcja. Na stronie http://omv.com.pl/startowa.php nie tylko wezwiesz serwis lub umówisz się na naprawę, lecz także wypożyczysz nowy wózek, by w czasie naprawy móc korzystać ze sprzętu zastępczego i normalnie pracować. 

Awaria wideł

Widły to najważniejszy element wózka widłowego, ponieważ to dzięki nim pojazd jest w ogóle użyteczny. Nierzadko zdarza się tak, że widły odmawiają posłuszeństwa, nie chcą się podnieść albo opuścić. Często jest też tak, że widły wyginają się lub łamią pod ciężarem ładunku. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana całych wideł, ponieważ niestety nie da się ich skutecznie skleić na nowo. W wypadku, kiedy widły się zablokują, najprawdopodobniej jest to spowodowane awarią złączy lub zaworów, ewentualnie usterką połączeń linowych. W tym wypadku wystarczy serwis i naprawa lub ewentualna wymiana elementów. 

Awaria łańcucha

Do poruszania się wideł niezbędny jest łańcuch. Jego również uszkodzenia nie oszczędzają. Może dojść do korozji łańcucha, co z czasem doprowadzi do jego zerwania. Przy korzystaniu z wózka widłowego należy mieć na uwadze jego możliwości. Wytrzymałość materiału, z jakiego jest wykonany między innymi łańcuch, jest określona i jej przekroczenie może spowodować uszkodzenie elementu. Regularne naprężanie łańcucha ponad jego możliwości również doprowadzi z czasem do jego zerwania. By uniknąć takich awarii należy przede wszystkim nie przekraczać maksymalnego obciążenia wózka oraz odpowiednio dbać o łańcuch i chronić go przed wilgocią oraz kurzem.

Wyciek oleju

Kolejną usterką, która przytrafia się często w wózkach widłowych, jest wyciek oleju. Silniki wózków, ze względu na specyfikę swojej pracy, są narażone na bardzo poważne przeciążenia, które mogą prowadzić do wydostania się oleju. Każda awaria silnika również wymaga interwencji mechanika. Dobry stan techniczny wózka widłowego jest podstawą nie tylko do jego sprawnego funkcjonowania, lecz także do zapewnienia kierowcy bezpieczeństwa. Wszelkie awarie silnika lub układu chłodniczego bezzwłocznie zgłaszaj mechanikowi w celu szybkiej naprawy. 

Dzięki wózkom widłowym praca w magazynie, na hali produkcyjnej czy w wielkopowierzchniowym sklepie jest o wiele lżejsza i łatwiejsza. Jest to ogromne ułatwienie dla pracowników oraz gwarancja lepszych wyników dla całej firmy. Warto dbać o dobry stan techniczny wózków widłowych i wykonywać regularny serwis, by unikać niespodziewanych awarii, które mogą znacząco utrudnić, a nawet sparaliżować funkcjonowanie firmy na kilka godzin. Dbając o sprzęt, dbasz o pracowników, ich bezpieczeństwo i zadowolenie!

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*