Port rzeczny – gdzie znajdziesz je w Polsce?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Port rzeczny – gdzie znajdziesz je w Polsce?

Porty rzeczne to nieco zapomniany element polskiego krajobrazu. Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu funkcjonujący na terenie kilku dużych miast. Sprawdź, gdzie znajdują się porty rzeczne w Polsce.

Portem rzecznym nazywamy część brzegu rzeki, kanału rzecznego lub jeziora, gdzie znajdują się specjalne urządzenia zdolne do dokowania jednostek pływających jak barki czy holowniki. Ponadto miejsce to odpowiada za wymianę osób i towarów. Pełni także rolę przeładunkową i transportową. 

Obecnie w Polsce występuje wiele portów rzecznych, które mają różne zastosowanie i przeznaczenie. Najważniejsze z nich znajdują się na terenie takich miast, jak Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Wrocław, Włocławek czy Szczecin, u brzegu największych rzek w kraju – Wisły i Odry.

Porty rzeczne w Warszawie

W granicach stolicy funkcjonują trzy porty rzeczne i cztery przeładownie. Wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę miało miejsce dopiero w XIX wieku, ale już dużo wcześniej nad  brzegiem Wisły obsługiwano statki w zakresie przeładunku. Z racji swej wielkości polska królowa rzek pełniła rolę zarówno komunikacyjną, jak i źródła wody pitnej. 

W obrębie Warszawy nie udało się jednak stworzyć jednego dużego portu rzecznego, a to przez nieustanne zmiany w korycie rzeki, spowodowane licznymi wahaniami poziomu wody. W obecnych czasach funkcjonują porty:

  • Czerniakowski,
  • Praski,
  • Żerański.

Odsłonięta w starym korycie rzeki Wisły ławica zapoczątkowała pomysł utworzenia portu Czerniakowskiego. Dwudziestoletnia budowa została zakończona w 1904 roku. Przeznaczenie tego miejsca miało charakter remontowy i postojowy dla jednostek pływających.

Współcześnie port jest wykorzystywany w celach rekreacyjnych i sportowych. Swoją siedzibę ma tu Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, skupiające w swoich szeregach kajakarzy i wioślarzy. Port jest przystosowany do cumowania jachtów i żaglówek, dla których zostały przygotowane punkty dostępowe. Wzdłuż biegną trasy rowerowe, a port przecinają szlaki komunikacyjne na czele z Trasą Łazienkowską. 

Port Praski znajduje się w dzielnicy Praga Północ. W jego skład wchodzą trzy baseny portowe, które okalają murowane nabrzeża. W okresie przedwojennym pełnił rolę przeładunkową i służył jako zimowy port dla obiektów pływających. Ciekawostką jest fakt, że do 2012 roku cumował tu dworzec wodny, który jeszcze w latach siedemdziesiątych obsługiwał statki parowe. Po wycofaniu ich z eksploatacji, barka sukcesywnie ulegała degradacji, a w 2012 roku całkowicie spłonęła. Współcześnie w porcie mieści się jednostka policji wodnej, a teren wokół przystani jest ciągle niezagospodarowany.  

Port Żerański jest jednym z ważniejszych miejsc przeładunkowych dla mniejszych jednostek pływających. Leży na terenie kanału Żerańskiego. Jest odcięty od wahań wody w Wiśle śluzą komorową. Zastąpił w wielu obszarach działalności Port Praski, głównie z uwagi na stały poziom wód.

Posiada trzy baseny, a na jego obszarze cumują zarówno jednostki o charakterze przemysłowym, jak i rekreacyjnym. Współcześnie obszar wokół przystani czeka na realizację planów zagospodarowania, które przewidują stworzenie terenów mieszkaniowych jak i rekreacyjnych.

Porty rzeczne we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Dysponuje także wieloma portami wodnymi o zróżnicowanym przeznaczeniu. W jego granicach przebiega międzynarodowa droga wodna, zwana Europejską Drogą Wodną E-30, oraz Wrocławski Węzeł Wodny, który jest jednym z największych w Polsce.

Na uwagę zasługują towarowe porty rzeczne, które służą jako nabrzeża towarowe i przeładownie. Rolę rekreacyjną i sportową pełnią liczne mariny i przystanie żeglugi pasażerskiej, a zimowiska i obszar do cumowania jednostek pływających zapewniają komfort i bezpieczeństwo korzystania z portów.

Obecnie transport wodny we Wrocławiu uległ wyraźnemu obniżeniu w porównaniu do lat ubiegłych. Dlatego część infrastruktury portowej została zdemontowana. Miasto postanowiło jednak zainwestować w rozbudowę części rekreacyjnej i sportowej. Obecnie można spotkać wzdłuż brzegów Odry wiele miejsc, gdzie kajakarze, wioślarze i miłośnicy sportów wodnych będą mogli w pełni skorzystać z dostępnych udogodnień.

Porty rzeczne w Toruniu

Miasto słynące z najlepszych pierników w Polsce, z zabudową w stylu gotyckim, gdzie mieszkał i tworzył swoje największe dzieła Mikołaj Kopernik. Jest tu także kilka obiektów o charakterze portów wodnych o różnym przeznaczeniu.

Bulwar Filadelfijski jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc miasta. Znajduje się blisko centralnej części Torunia. Ciągnie się wzdłuż Wisły, tworząc umocnienia brzegów rzeki. W sezonie turystycznym dostępnych jest wiele atrakcji dla gości odwiedzających miasto. Po rzece można pływać specjalnym statkiem turystycznym.

Port Drzewny to jeden z większych obiektów tego typu w Polsce, który powstał na początku dwudziestego wieku. Obecnie pełni funkcję rekreacyjną, a z kompleksu korzystają przede wszystkim żeglarze, kajakarze i wioślarze.

Port Zimowy jest miejscem cumowania takich obiektów pływających, jak barki, jachty, lodołamacze czy łodzie turystyczne. Obecnie zlokalizowano tu niewielką stocznię remontową, gdzie dokonywane są okresowe przeglądy jednostek śródlądowych. W porcie zamontowane są również pochylnie, które służą do wodowania licznych obiektów.

Jak pokazuje powyższe zestawienie, na terenie kraju znajduje się wiele portów rzecznych, które pełnią nie tylko funkcję transportową i przeładunkową, ale także stanowią ważne atrakcje turystyczne wymienionych miast.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Paweł 17.04.2022

    Precyzyjnie mówiąc w Szczecinie jest port rzeczny i morski.