Co grozi kierowcy za brak zapiętych pasów u pasażera autobusu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co grozi kierowcy za brak zapiętych pasów u pasażera autobusu?

Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie ochronić zarówno kierowcę, jak i pasażerów przed groźnymi skutkami niebezpiecznych wydarzeń na drodze. Jakie kary grożą za brak zapiętych pasów w autobusie?

Pasy bezpieczeństwa — obowiązkowo zapięte na każdej trasie

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na polskich drogach istnieje już od kilkudziesięciu lat, jednak mimo upływu czasu, nadal można spotkać osoby, które uparcie nie stosują się do tego przepisu. Częstą wymówką jest brak komfortu, krótka trasa do przejechania czy po prostu pośpiech, jednak żadne z nich nie jest odpowiednim wytłumaczeniem dla braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Polskie prawo mówi o jedynie kilku wyjątkach, według których pasów nie muszą zapinać między innymi kobiety w widocznej ciąży, osoby z odpowiednim zaświadczeniem lekarskim czy instruktor lub egzaminator podczas wykonywania swoich obowiązków. Są to jednak szczególnie uzasadnione i podyktowane konkretnymi racjami przypadki. Wszyscy pozostali podróżujący samochodami, autobusami czy innymi pojazdami mechanicznymi, zobowiązani są do bezwzględnego zapinania pasów bezpieczeństwa, których zadaniem jest ochrona zdrowia, a nawet życia pasażerów oraz kierowcy.

Czy istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w autobusie i minibusie?

Podczas jazdy autobusem lub minibusem zapięte pasy powinien mieć w pierwszej kolejności kierowca pojazdu, ale również osoby, których fotele wyposażone zostały w pasy bezpieczeństwa. Zazwyczaj mają je siedzenia zlokalizowane z przodu autobusu, jednak sprawa może wyglądać różnie w zależności od konkretnego modelu pojazdu. O obowiązku zapinania pasów w autobusach czy minibusach pasażerów poinformować powinien kierujący pojazdem, specjalne urządzenie wydające komunikat lub znak umieszczony w widocznym miejscu przy każdym z foteli. Należy o tym pamiętać podczas każdej podróży, nie tylko, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci mandatu czy punktów karnych, ale też zapobiec ryzyku utraty zdrowia, a nawet życia. Pozostaje pytanie, jak wygląda sprawa dotycząca mandatów za złamanie obowiązujących zasad? 

Kto może zostać ukarany w przypadku braku zapięcia pasów bezpieczeństwa w autobusie?

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych, w tym również w autobusach, wiąże się z określonymi sankcjami. Karze podlegają wówczas zarówno podróżujący pasażerowie, jak i kierowcy pojazdów. Według obowiązującego prawa za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa w trakcie podróży mandatem w wysokości 100 złotych ukarany może zostać pasażer oraz kierowca. Co więcej, kierujący otrzyma dwa punkty karne. Procedury te mają za zadanie nakłonić podróżujących do korzystania z pasów bezpieczeństwa, które w wielu niebezpiecznych sytuacjach w ruchu drogowym, mogą uratować zdrowie i życie osób znajdujących się w pojeździe. Wielu podróżujących zasłania się komfortem jazdy, krótką trasą czy niewielką prędkością poruszania się pojazdu, jednak pamiętajmy, że sytuacja na drodze nie zależy wyłącznie od nas. Nawet jeżeli jeździmy z małą prędkością lub rzadko uczęszczaną drogą, nigdy nie mamy pewności co do zachowania się przez współuczestników ruchu drogowego. Niebezpieczne sytuacje wcale nie muszą przytrafiać się z naszej winy, a doniesienia o częstych wypadkach oraz ich ofiarach powinny być dla nas przestrogą. 

Dlaczego zawsze powinniśmy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa?

Użycie pasów bezpieczeństwa to gwarancja zwiększonego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym — zarówno jeśli chodzi o kierowców, jak i pasażerów pojazdów mechanicznych. Zapięte pasy przyjdą nam z pomocą w momencie stłuczki, wypadku drogowego czy nawet wpadnięcia w poślizg. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapinać je odpowiednio, by nie wyrządzić sobie jeszcze większej krzywdy podczas sytuacji zagrożenia. Według obowiązującego prawa, pasy powinny płasko przylegać do ciała, element pasa biodrowego musi opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha, natomiast piersiowy znajdować się na środku barku. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę na to, czy pas piersiowy nie zsuwa się z naszego ramienia. Zasady te stanowią podstawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do ich zaleceń stosować powinien się każdy, nie tylko aby uniknąć mandatu, ale co ważniejsze, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze. Każdego dnia w mediach społecznościowych, radiu czy telewizji możemy natknąć się na informacje związane z kolejnymi wypadkami. Część z nich kończy się dla podróżujących tragicznie. Te smutne informacje powinny być dla nas pewnego rodzaju lekcją, z której musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby skutecznie dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*