Jak rozłożyć wagę towaru na naczepie? Przepisy i bezpieczeństwo

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozłożyć wagę towaru na naczepie? Przepisy i bezpieczeństwo

Sprawdź, jak powinien wyglądać prawidłowy załadunek pojazdu. Przeczytaj, jak rozmieścić towar na aucie w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Odpowiednie rozmieszczenie ładunku na aucie ma niebagatelny wpływ na wiele elementów. Wyjaśniamy, jakich zasad należy przestrzegać podczas załadunku pojazdu, aby nie złamać obowiązujących przepisów.

Zasady rozmieszczenia ładunku na aucie

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku na aucie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ma także niebagatelny wpływ na poziom spalania, co przekłada się na koszty działalności firmy transportowej. W czasie załadunku warto przestrzegać kilku praktycznych zasad.

Towar umieszczony na naczepie musi być przede wszystkim równomiernie rozłożony. W tym przypadku nie można kierować się jedynie objętością poszczególnych palet. Liczy się głównie ich ciężar. Nierównomierne rozmieszczenie ładunku jest bardzo ryzykowne i może prowokować niebezpieczne sytuacje podczas transportu. Wszystkie koła naczepy muszą być w obciążone w równomiernym stopniu. Pod żadnym pozorem nie wolno przeciążać jednej strony, gdyż może to zachwiać stabilnością toru jazdy.

Zasadę równomiernego rozłożenia ładunku warto zachować również w przypadku poszczególnych osi. To minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Warto pamiętać, że nacisk na pojedynczą oś nie powinien przekraczać maksymalnej wartości, jaka obowiązuje dla danej drogi. Dlatego tak ważne jest planowanie podróży jeszcze przed wyruszeniem w trasę.

W celu redukcji spalania dobrym rozwiązaniem jest zachowanie odpowiednich proporcji nacisku na oś napędzaną. Ciężar ten powinien być większy niż 25% ciężaru całego pojazdu wraz z przewożonym ładunkiem. Nacisk na przednią oś powinien wynosić przynajmniej 20% ciężaru auta z całym ładunkiem. Dociążony przód pojazdu znacznie poprawi kontrolę nad samochodem. Aby zapewnić większą stabilność auta na drodze, dobrze jest umieścić największy ciężar maksymalnie blisko podłoża.

Bardzo ważną kwestią jest także stała kontrola przewożonego ładunku. Pomimo odpowiedniego zabezpieczenia poszczególne jego elementy mogą się przemieszczać w trakcie jazdy. Nawet minimalne przesunięcie może mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego na każdym postoju warto dokładnie kontrolować przewożony ładunek. Ma to szczególnie duże znaczenie przy każdym częściowym przeładunku. Bardzo niebezpieczne jest także gwałtowne hamowanie na drodze. Taka sytuacja może doprowadzić do przesunięcia środka ciężkości.

Fundamentalną kwestią jest dbałość o przestrzeganie przepisów dotyczących maksymalnej ładowności pojazdu. Nawet najlepiej rozmieszczony ładunek będzie stwarzał ogromne niebezpieczeństwo, jeśli jego waga przekroczy dopuszczalny limit założony dla konkretnego modelu pojazdu.

Jakie są kary za przeładowanie pojazdu?

Podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzana jest przede wszystkim waga pojazdu z ładunkiem pod kątem zgodności z dopuszczalną masą całkowitą oraz dopuszczalnym naciskiem na osie. Przekroczenie tych limitów wiąże się z ryzykiem nałożenia wysokiej kary finansowej. Odpowiedzialność za przeładowanie pojazdu spoczywa najczęściej na przedsiębiorcy transportowym.

Pod pojęciem przeważenia rozumiemy umieszczenie w przestrzeni ładunkowej pojazdu towaru, którego ciężar przewyższa wspomnianą wcześniej dopuszczalną masę całkowitą oraz dopuszczalny nacisk na osie. Jak pokazują statystyki ITD oraz Policji coraz częściej zdarza się, że kontrolowane pojazdy poruszają się niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Aktualnie nawet 30% ciężarówek w Polsce jest przeładowanych. To ogromny problem w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Przeładowane auta przyczyniają się do niszczenia nawierzchni, co sukcesywnie pogarsza stan dróg w Polsce i prowadzi do ogromnych strat.

Rozłożenie towaru na naczepie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Przestrzeganie obowiązujących limitów połączone z dobrymi praktykami dotyczącymi techniki załadunku, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trakcie kontroli i wpłynie na obniżenie sumarycznych kosztów transportu ładunku.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*