W co inwestować, żeby zyskać w 2021 roku? Te branże rozkwitają!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W co inwestować, żeby zyskać w 2021 roku? Te branże rozkwitają!

Kiedy branża gastronomiczna i transport lotniczy notują największe „zjazdy” od lat, inne firmy i branże rozkwitają. Jest to doskonała szansa dla inwestorów. Sprawdź, w co inwestować swoje pieniądze w 2021 roku! 

Oczywiście rynek ciągle się zmienia, w czasach pandemii wszystko dzieje się bardzo dynamicznie. Mimo wszystko, co do kilku kierunków inwestycji można mieć nieco większą pewność. Pieniądze inwestować warto, a nawet trzeba. Inflacja dzieje się tu i teraz, pieniądz ciągle traci na swojej wartości. Jak mówią ekonomiści dzieje się to szybciej, niż rosną wynagrodzenia. Warto więc znaleźć dodatkowe źródło dochodu, które w cięższych czasach byłoby „poduszką finansową”, ale nie taką, która zalega w banku i wzrasta każdego roku, a taką, która sama na siebie zarabia i powiększa się, a Ty możesz ją spieniężyć, kiedy tylko zechcesz. Sprawdź więc kilka propozycji, w co inwestować w następnym roku kalendarzowym.

Inwestuj w rynki wschodzące

Rynki wschodzące, czyli MSCI Emerging Markets, po wielkim kryzysie w 2007 roku mocno straciły. Jak pokazują jednak wyniki, na przełomie lat stopniowo zyskują, ale jeszcze nie podniosły się do swojej optymalnej pozycji. Może już w roku 2021 gospodarka tych rynków rozwinie się nieco bardziej i szybciej? Na pewno na przełomie najbliższych lat to nastąpi. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż inwestycja w rynki rozwinięte, w których, umówmy się, wzrosty są znikome. Sytuacja pandemiczna sprzyja rynkom wschodzącym, przykładem może być Polska. Uspokojenie po pandemii i szczepionce, ukojenie przyniosą inwestorom właśnie te rynki. Świetnym przykładem są Chiny (wciąż należące do rynków wschodzących). Ich gospodarka po pandemii mocno podskoczyła, chociaż i tak była już na wysokim poziomie.

Złota nigdy dosyć

Kruszec, który oferuje stabilność i ochronę kapitału. Nieprzerwanie od lat jest popularnym wyborem inwestorów. Co ciekawe, nawet kryptowaluty, czy nowe technologie nie wyparły go z rynku. Przez wielu uważany za najstabilniejszą drogę inwestycji. Dlaczego jednak zainwestować w złoto w roku 2021? Wiąże się to głównie z inflacją pieniądza, która może nastąpić po pandemii. Mamy teraz do czynienia z masowym dodrukiem papierowej waluty, która naturalnie będzie przez to słabnąć. Wtedy właśnie złoto zacznie zyskiwać i to prawdopodobnie dość szybko. Jeżeli nie, na pewno zachowa wartość pieniądza wtedy, kiedy ten papierowy będzie tracił. Nie zawsze inwestycja ma przynieść zysk, czasem najważniejszym dla inwestora jest przetrwanie.

Akcje spółek zrównoważonego rozwoju

Sposób na stabilne i pewne ulokowanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy, to akcje spółek zrównoważonego rozwoju. Jakie to spółki? Te, które oprócz tradycyjnego rozwijania swojej działalności dużą uwagę poświęcają czynnikom pozafinansowym. Przykład? Dbanie o to, aby ich produkty były przyjazne środowisku i społeczeństwu. Spółki te dbają także o przestrzeganie ładu korporacyjnego. Zmiany klimatu, czy ochrona społeczeństwa to ważne tematy na ustach inwestorów. Szczególnie ci świadomi już od jakiegoś czasu celują w sustainable development. Środowisko i człowiek – te dwa aspekty przez najbliższe kilka, jak nie kilkanaście lat będą w głowach wszystkich. Z pewnością przedsiębiorstwa i spółki, które dbają o nasz klimat i społeczeństwo, będą w cenie. Szczególnie że spółki zrównoważonego rozwoju z pewnością będą bardziej odporne na przyszłe kryzysy. 

W co jeszcze możesz inwestować w roku 2021?

Wymienione powyżej drogi inwestycji, czyli rynki wschodzące, złoto i akcje spółek zrównoważonego rozwoju to nie wszystko. Jak każdego roku w ostatnim czasie w 2021 z pewnością wciąż popularne będzie inwestowanie w nieruchomości. To nadal dobra droga, która może przynieść kilka/kilkanaście procent zwrotu każdego roku. Raczej to wszystko, inne możliwości mogłyby być nieco bardziej ryzykowne, a jeśli nie jesteś doświadczonym inwestorem, lepiej nie iść w innym kierunku. Oczywiście wymienione w tym artykule możliwości inwestycyjne to nie pewnik, nigdy tak nie jest.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*