Uwaga! Zmiana przepisów drogowych od 1 czerwca. Co to oznacza dla zawodowych kierowców?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ostateczny termin wejścia w życie nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym został wyznaczony na 1 czerwca 2021 roku. To kluczowa data, którą powinien zapamiętać każdy kierowca. Już za dwa tygodnie doczekamy się nowych, legislacyjnych wyzwań między innymi na drogach szybkiego ruchu.

Nowelizacja znajduje się obecnie w niebycie zwanym vacatio legis. Zmieni się to jednak wraz z początkiem czerwca, kiedy to do prawa o ruchu drogowym zostaną wpisane nowe artykuły regulujące zachowanie kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zmianą najważniejszą, z punktu widzenia zawodowego kierowcy, jest ta skupiająca się wokół regulacji odstępów na drogach szybkiego ruchu – tj. autostradach i drogach ekspresowych. Według nowych zapisów, od 1 czerwca zostanie wprowadzona zasada regulująca dokładny odstęp między pojazdami poruszającymi się po tego typu drogach. Jak czytamy, minimalny odstęp między kierowcą a poprzedzającym go pojazdem będzie wynosić dokładnie połowę utrzymywanej odległości wyrażonej w metrach. To znaczy, że jadąc z prędkością 90 km/h, kierowca ciężarówki będzie zobowiązany utrzymać 45 metrowy odstęp.

Poza tym, na uwagę zasługują przepisy regulujące pierwszeństwo na pasach. Od 1 czerwca, piesi będą mogli pochwalić się pierwszeństwem nie tylko na samym przejściu, ale także bezpośrednio przed nim.

(Fot. Pixabay)

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.