Wyjeżdżasz poza Unię? Sprawdź, jakie dokumenty ze sobą zabrać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Wyjeżdżasz poza Unię? Sprawdź, jakie dokumenty ze sobą zabrać

Planując wyjazd za granicę, należy pamiętać o najważniejszych dokumentach, które mogą okazać się niezbędne w trakcie podróży. Jakie dokumenty powinniśmy zabrać?

O tym warto pamiętać podczas planowania wyjazdu do innego kraju 

Wybierając się na urlop bądź jakąkolwiek podróż poza granice własnego kraju, należy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy, które mogą okazać się przydatne w trakcie wyjazdu. Oprócz potrzebnych przedmiotów osobistych powinniśmy zadbać także o przygotowanie naszego samochodu, jeśli to właśnie nim będziemy się przemieszczać. Poza najistotniejszymi dokumentami, na które zwrócimy szczególną uwagę w dalszej części artykułu, musimy pamiętać również o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu.

Daleka podróż może okazać się dla samochodu bardziej wymagająca niż codzienne trasy, dlatego należy pamiętać o dokładnym przeglądzie oraz ewentualnej wymianie niepewnych części. W ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo w podróży – zarówno swoje własne, jak i innych uczestników ruchu. Przed przyjazdem do danego kraju warto zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagane dodatkowe wyposażenie samochodu. W Polsce wystarczy nam trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica, jednak w wielu państwach musimy mieć przy sobie także apteczkę i specjalne kamizelki odblaskowe.

Unia Europejska a strefa Schengen

Strefa Schengen to obszar obejmujący większość Europy, na którym nie obowiązują kontrole graniczne. Taki system ma na celu przede wszystkim usprawnienie migracji pracowników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a jednocześnie przyczynia się do znacznego ułatwienia transgranicznych podróży. Nie wszystkie kraje UE należą jednak do strefy Schengen – i nie wszystkie kraje strefy Schengen należą do UE.

Spośród 27 członków Unii Europejskiej pięć krajów nie podpisało porozumienia znoszącego kontrole na granicach. Cztery z nich – Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia – mają status kandydata. Piąte państwo to Irlandia, która dzieli granicę lądową jedynie z Wielka Brytanią. W przypadku tak zwanej Zielonej Wyspy możliwe jest podróżowanie bez paszportu z i do Zjednoczonego Królestwa.

Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein, które nie należą do Unii Europejskiej, podpisały układ z Schengen, dzięki czemu podróż do tych krajów wymaga zazwyczaj tylko dowodu osobistego. Specjalny status mają także mikropaństwa Starego Kontynentu – Monako, San Marino i Watykan – które de facto pozwalają na swobodny przepływ ludzi przez swoje terytorium.

Dokumenty, których będziemy potrzebować w podróży poza Unię Europejską

Podczas podróżowania w Unii Europejskiej zazwyczaj musimy mieć przy sobie jedynie podstawowe dokumenty, takie jak dowód osobisty oraz prawo jazdy wydane w kraju, w którym jesteśmy zameldowani. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli celem naszej podróży jest miejsce, które znajduje się poza granicami Unii Europejskiej i nie należy do strefy Schengen. O zabraniu jakich dokumentów nie możemy w takim przypadku zapomnieć?

  1. Paszport

Przed planowanym wyjazdem warto upewnić się, że dysponujemy paszportem, którego termin ważności jest wciąż aktualny i nie przedawni się w trakcie naszej podróży. W innym przypadku powinniśmy udać się do wydziału paszportowego dowolnego województwa – warto zaznaczyć, że od pewnego czasu nie ma w tej kwestii znaczenia nasz adres zameldowania. Powinniśmy sprawdzić nasz paszport znacznie wcześniej, ponieważ wyrobienie nowego może zająć nawet kilka tygodni. 

  1. Dowód osobisty

Wybierając się w podróż poza granice Unii Europejskiej, należy zabrać ze sobą również ten dokument. Podobnie jak w przypadku paszportu, powinniśmy upewnić się, że posiada odpowiednią datę ważności. Dowód osobisty może okazać się przydatny na wypadek zgubienia paszportu. W takim wypadku dowód będzie dokumentem, który będziemy mogli przedstawić w konsulacie, chcąc wyrobić nowy paszport za granicą. 

  1. Wizy

Przed wyjazdem do kraju, który znajduje się poza Unią Europejską, należy zorientować się, czy są w nim wymagane wizy. Ich koszty mogą się znacznie różnić w zależności od państwa, podobnie jest w przypadku oczekiwania na wydanie koniecznej wizy. Upewnijmy się również, że wiza, którą otrzymamy, posiada odpowiedni termin ważności.

  1. Prawo jazdy oraz prawo jazdy międzynarodowe

Standardowe, krajowe prawo jazdy wystarczy nam, aby móc swobodnie poruszać się po państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku pozostałych krajów musimy jednak zadbać o wyrobienie prawa jazdy międzynarodowego, jeśli chcemy samodzielnie prowadzić pojazd.

Międzynarodowe prawo jazdy to nic innego jak odpis krajowego prawa jazdy, przetłumaczony na języki obce oraz potwierdzony urzędowo. Warto pamiętać, że nie jest to samodzielny dokument – odpis jest ważny wyłącznie razem z oryginałem. Jego wyrobienie zajmuje zazwyczaj parę dni, a sprawę możemy załatwić w dowolnym starostwie.

  1. Polisa turystyczna

Wykupienie polisy turystycznej potwierdzone zostanie wydanym przez ubezpieczyciela certyfikatem. To kolejny dokument, o którym należy pamiętać, wybierając się poza granice Unii Europejskiej. W czasie podróży często nie myślimy, że może spotkać nas coś złego, jednak nie warto ryzykować, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie. Koszty leczenia w różnych krajach mogą okazać się bardzo wysokie, dlatego lepiej zabezpieczyć się wcześniej, wykupując przed wyjazdem polisę turystyczną.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*