Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Odbiór odpadów przez firmy komunalne jest niezwykle ważny z punktu widzenia niemal każdego człowieka. Zdecydowanej większości osób zależy na tym, aby w okolicy ich posiadłości nie zalegały worki ze śmieciami, a sam proces ich odbioru przez śmieciarkę był łatwy, szybki i bezproblemowy. Niestety, praca przy zbieraniu odpadów wiąże się z ogromną ilością zleceń realizowanych w ciągu jednej doby. Niekiedy można usłyszeć śmieciarkę pod domem bądź blokiem już o wczesnych godzinach porannych. Innym razem, taki pojazd może zjawić się nawet w godzinach popołudniowych. Wszystko to jest zależne od organizacji trasy i wydajności pracy samej firmy.
Sporą rolę w kontekście obu tych czynników odgrywa wyposażenie pojazdu komunalnego. Wbrew pozorom, dzisiejsze śmieciarki są zaopatrzone w specjalistyczne sprzęty, często czuwające nad przebiegiem działań i na bieżąco monitorujące każdy element układu.
Odbiór odpadów musi przebiegać szybko i zgodnie ze wszystkimi wytycznymi ustanowionymi przez prawo. Zdecydowanie, jednym z ważniejszych elementów wyposażenia śmieciarek jest system ważenia odpadów. Montowany jest przeważnie na zasypie i działa w pełni automatycznie. Odbywa się na zasadzie porównania dwóch pomiarów: wagi śmieci z pojemnikiem i wagi samego pojemnika. Po odjęciu od siebie obydwu wartości, do terminala pokładowego przesyłana jest informacja dotycząca masy odpadów.
Waga odpadów może zostać przypisana do konkretnej lokalizacji i klienta na skutek działania systemów RFID. To oprogramowanie służące identyfikacji odpadów przy użyciu fal radiowych. Polega na rozpoznawaniu i lokalizowaniu pojemników posiadających konkretne chipy, a także na przesyłaniu do serwerów stałej informacji o ich opróżnieniu.
Głównym narzędziem pracy operatorów śmieciarek jest właśnie terminal pokładowy. Znajduje się w nim niemal wszystko, co niezbędne do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Jest to urządzenie, które udostępnia operatorom dokładne informacje dotyczące trasy przewozu, kondycji poszczególnych elementów układu pojazdu, wagi czy stanu załadowania naczepy. Taki terminal do nawigacji posiada aktualne mapy oraz wskazuje na wszystkie niezbędne informacje dotyczące terminów realizacji zleceń, okien czasowych i kolejności przejazdów.
Element ten można uznać również za terminal do komunikacji, gdyż w pełni umożliwia dwustronną wymianę zdań i informacji między kierowcami, a dyspozytorem.
Większość pojazdów komunalnych jest zaopatrzona w różnego rodzaju systemy rejestracji obrazu. Kamery są montowane niemal ze wszystkich stron i przesyłają obraz do terminala pokładowego, gdzie zapisuje się on w formie plików na karcie SD. Kamera służy nie tylko do monitorowania sytuacji na drodze, ale jest w stanie tworzyć dokumentację zdjęciową oraz nadzorować stan techniczny pojemników. Niekiedy do zbiornika montuje się również terminal paliwowy. Ma on za zadanie przekazać informację o stanie paliwa, ale również o ogólnym spalaniu.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / Mint_Images