Artykuł sponsorowany
Chociaż słysząc laweta, zapewne większość z nas myśli najpierw o wypadku na drodze, to w rzeczywistości laweta jest także nieodłącznym elementem logistyki i spedycji. Potrzebna jest nie tylko w razie stłuczki, ale także przy transporcie samochodów zza granicy, do salonów, na złomowiska, a jeśli mowa o autach sportowych to również na tory wyścigowe. Dzisiaj przybliżymy zasady, które obowiązują przy przewozie pojazdów na lawecie.
Najprościej można by powiedzieć, że samochód może być transportowany albo na doczepianej przyczepie – czyli właśnie popularnej lawecie – albo na samochodzie, który został przystosowany właśnie do takiego transportu – czyli auto-lawecie. Dla osób, które nie zajmują się tym profesjonalnie, polecane są właśnie auto-lawety. W spedycji i logistyce o wiele częściej korzysta się jednak z przyczep, ponieważ można umieścić na nich więcej niż jeden pojazd.
Wciąż masz auto do przetransportowania, wiesz już, czy zdecydować się na lawetę czy auto-lawetę… Została jednak kwestia kierowcy. Polski kodeks ruchu drogowego dokładnie określa to, kto może przewieźć auto na lawecie. Posiadając prawo jazdy kategorii B, jak najbardziej możesz to zrobić! Musisz jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku. Waga przyczepy, czyli lawety, pojazdu, który przewodzisz oraz tego, który holuje, nie może łącznie przekraczać 3.5 tony. Jeżeli jest większa, auto prowadzić musi osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B + E. Warto również wiedzieć o tym, że gdy już usiądziesz za kierownicą samochodu z lawetą, musisz dodatkowo pilnować swojej prędkości! Obowiązywać Cię bowiem będą inne zasady. W terenie zabudowanym na drogach jednojezdniowych jest to ograniczenie prędkości do 70 km/h. Za to na drogach dwujezdniowych, czyli na autostradach i drogach ekspresowych, wynosi ono 80 km/h.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim musisz wybrać taką lawetę, której rozmiary odpowiadać będą transportowanemu pojazdowi, który zwyczajnie musi się na niej zmieścić. Warto zwrócić uwagę na jej ładowność oraz dostosowanie do rodzaju holownika. Odpowiedni wybór lawety do transportowanego pojazdu to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, dlatego nie warto podchodzić do tematu lekko.
Jeśli mowa o kwestii bezpieczeństwa, równie istotne jest odpowiednie załadowanie lawety i przymocowanie transportowanego pojazdu. Przy auto-lawecie konieczna jest pomoc drugiej osoby, która będzie mogła ocenić z innej perspektywy, czy auto ustawione jest w dobrej pozycji i czy na pewno nie spadnie. Inaczej jest w przypadku tradycyjnej lawety, która posiada wciągarkę. W obu przypadkach konieczne są jednak specjalne pasy, dzięki którym zamocujesz samochód w kilku miejscach do przyczepy lawety. Często unieruchamia się w ten sposób minimum trzy koła samochodu, jednak dla pewności najlepiej zablokować wszystkie cztery koła.
Wyróżniamy dwa główne sposoby mocowania pojazdu do lawety:
Niezależnie jednak, na którą z metod mocowania się zdecydujesz, to niezwykle istotne, abyś zwrócił szczególną uwagę na stan pasów mocujących. Mowa tu przede wszystkim o ewentualnych śladach zużycia, przetarciach albo nawet pęknięciach. Nawet jeśli zniszczenia nie wydają się poważne, mogą mieć poważne konsekwencje na drodze, dlatego nie należy ich bagatelizować.
(fot. pixabay.com)