Czym jest numer VIN i jak można go sprawdzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest numer VIN i jak można go sprawdzić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy człowiek po urodzeniu otrzymuje numer PESEL. Jest to unikalny numer, który zawiera informacje np. o dacie urodzenia czy płci. Podobnie jest z samochodami i motocyklami. Pojazdy także są oznaczane unikalnym numerem, z którego możesz wiele się dowiedzieć. Jest to tzw. numer VIN. Co to tak właściwie jest?

Czym jest numer VIN?

Numer VIN może Ci wiele powiedzieć o Twoim samochodzie czy motocyklu. Jego znajomość jest ważna, ponieważ dzięki temu np. możesz zweryfikować informacje podawane przez sprzedawcę. Skrót VIN pochodzi od angielskiego wyrażenia Vehicle Identification Number. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to numer identyfikacyjny pojazdu. Każde auto lub motor, które wyjeżdżają z fabryki, muszą posiadać takie oznaczenie. Jest ono nadawane przez producentów. Numer VIN składa się z 17 znaków – zarówno liter, jak i cyfr.

Numer VIN dzieli się na trzy segmenty. Pierwszy z nich nazywany jest VMI. Są to trzy pierwsze znaki, które zawierają informacje na temat marki oraz kraju produkcji. Druga część tzw. VDS składa się z 6 znaków. Cztery ostatnie to wyłącznie cyfry. Tutaj zakodowane są informacje o modelu auta oraz poziomie wyposażenia. Ostatni znak jest znakiem kontrolnym, dzięki któremu możesz sprawdzić poprawność numeru VIN. Ostatnia część, w skrócie VIS, to numer, który identyfikuje konkretny egzemplarz. Umieszczone są tam informacje na temat roku produkcji, kod zakładu oraz numer seryjny konkretnego pojazdu.

W jakim celu sprawdza się VIN i gdzie to zrobić?

Numer VIN zawiera wiele przydatnych informacji, dzięki którym możesz uchronić się przed zakupem np. kradzionego samochodu. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić dany pojazd po numerze VIN. Gdzie możesz go znaleźć? Zwykle producenci umieszczają numer VIN w miejscach trudno dostępnych, by uniemożliwić jego łatwą zmianę. Zazwyczaj jest on wypalany lub wybijany na kielichu przedniego zawieszenia, szkielecie karoserii przy błotniku lub progu. Może się również znajdować przy tabliczce znamionowej czy nalepkach w samochodzie.

Aby sprawdzić numer VIN, możesz skorzystać z wielu dostępnych stron internetowych, które umożliwiają jego weryfikację. Różne podmioty komercyjne oferują możliwość odtworzenia historii danego pojazdu. Raporty, które są przy ich pomocy generowane, zawierają różnego rodzaju informacje również spoza archiwum CEPiK. Drugie rozwiązanie to po prostu wizyta w autoryzowanym serwisie.

Oszustwa związane z numerem VIN

Przy zakupie używanego samochodu warto poprosić sprzedawcę o podanie numeru VIN i zweryfikować go samodzielnie w różnych źródłach. Zdarza się, że handlarz ma w swojej ofercie np. kilka bardzo podobnych aut. Wówczas może dojść do podmiany danych. Dzięki numerowi VIN możesz zweryfikować informacje z ogłoszenia ze stanem faktycznym. Upewnisz się również, że pojazd, który chcesz kupić, nie jest kradziony lub czy sprzedawca nie chce ukryć jakichś kolizji, w których pojazd brał udział.

Sprawdziłeś VIN? Zadbaj także o obowiązkową polisę OC!

Numer VIN jest niezwykle ważny. Dzięki niemu unikniesz zakupu np. kradzionego pojazdu. Równie ważna jest polisa OC. Pamiętaj, że to obowiązkowe ubezpieczenie. Szukasz najlepszej oferty? Sprawdź w LINK4! Jedną z dostępnych form jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc, dzięki któremu spokojnie sprowadzisz do Polski auto kupione za granicą. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się sam, że OC wcale nie musi być drogie!

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Zdjęcie: materiał prasowy Klient.a

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*