Odkrywamy karty. Oto co warto wiedzieć o karcie kierowcy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Odkrywamy karty. Oto co warto wiedzieć o karcie kierowcy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W branży transportowej obowiązuje wiele różnego rodzaju obwarowań i nakazów. Jednym z nich jest obowiązek posiadania tak zwanej karty kierowcy. Tylko dzięki temu dokumentowi rozliczenia mogą odbywać się we właściwy i przejrzysty sposób. Co to takiego i dlaczego jest niezbędna w codziennej pracy kierowców?

Karta kierowcy – mały dokument o wielkiej mocy

Karta kierowcy jest dokumentem przypisanym wyłącznie do jednej osoby i oznaczonym jej imieniem i nazwiskiem. Jej posiadanie jest obowiązkowe w przypadku każdego kierowcy, w którego pojeździe znajduje się cyfrowy tachograf. Jednocześnie kartą zobowiązani są dysponować ci kierowcy, których pojazd przeznaczony jest do przewozu towarów, a jego dopuszczalna masa przekracza 3,5 tony. Innym przypadkiem objętym wymogiem tachografu w kabinie jest zarejestrowanie samochodu do przewozu osób, których liczba – razem z kierowcą – przekracza 9.

Dokument, jakim jest karta kierowcy, z uwagi na jego imienny charakter, nie może być udostępniany innym kierowcom. Nie powinna również być pozostawiona w pojeździe, w którym rezyduje inny kierowca. Warto wiedzieć również, że karta kierowcy nie może być wykorzystywana w zastępstwie aktualnego prawa jazdy, dlatego też podczas kontroli drogowej kierowca musi wylegitymować się zarówno prawem jazdy odpowiedniej kategorii, jak również kartą kierowcy.

Karta kierowcy służy zarówno osobie zajmującej się zawodowo prowadzeniem pojazdu i transportem, jak i jej przełożonemu. Nie tylko zawiera ona informacje o samym kierowcy – a zatem jego danych osobowych i numerze prawa jazdy – ale również o kraju rejestracji i danych dotyczących samych obowiązków zawodowych. Odczyt z karty pozwoli zatem dowiedzieć się o całkowitym czasie przejazdu, jak i przejechanej odległości. Dokument obejmuje również zmiany aktywności. Łączny czas, z którego zapisy dostępne są na karcie, wynosi 28 dni roboczych, a dane pobierane z karty muszą być przechowywane przez 12 miesięcy od daty zapisu.

Służby państwowe są uprawnione do odczytywania danych z karty kierowcy. To samo prawo dotyczy pracodawcy. Właściciel firmy poprzez odczyt i kopiowanie danych ze wspomnianego dokumentu zyskuje możliwość kontroli pracownika.

Karta kierowcy – dowiedz się więcej z Inelo

Jeżeli jesteś pracodawcą, który zatrudnia kierowców, bądź zajmujesz się zawodowo prowadzeniem pojazdów i transportem towarów lub przewozem osób, powinieneś poznać dokładnie temat karty kierowcy. Sprawdź, jakie masz prawa, a co leży w zakresie Twoich obowiązków. Odwiedź stronę https://inelo.pl/karta-kierowcy-wszystko-co-musisz-wiedziec/ i dowiedz się więcej.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*