Praca kuriera nie należy do najprostszych. Szczególnie teraz, gdy firmy kurierskie mają bardzo dużo zamówień. Jak powinien jeździć kierowca w firmie kurierskiej, aby ograniczać koszty transportu?
Praca kuriera wymaga łączenia różnych umiejętności. Pośród nich ważne miejsce zajmuje umiejętność nie tylko szybkiej, ale też odpowiednio przystosowanej do zadań jazdy samochodem. To, jak wygląda dzień kuriera, najlepiej przedstawiają liczby:
Na to, jak wygląda ekonomiczna jazda dla kuriera, duży wpływ ma teren, po którym jeździ. Z reguły w mieście odległości są mniejsze, ale liczba dostarczanych paczek jest większa. Dystanse nawet 300 km pokonanych w ciągu jednego dnia to najczęściej przebieg, który robią auta kurierów w terenie wiejskim.
Ekonomiczna jazda będzie wymagała od kuriera między innymi:
Firma kurierska, która chce ograniczyć nakłady ponoszone w związku z pracą kurierów, powinna dbać o flotę swoich aut. Chodzi między innymi o wymianę oleju, filtrów czy łożysk.
Korzystając z komputera pokładowego, można mierzyć również spalenie, co pozwala wybrać najbardziej opłacalny styl jazdy. Dla osób, którym bardzo zależy na poprawieniu osiągów, opracowano specjalistyczne aplikacje. Ich celem jest raportowanie najważniejszych parametrów, które są istotne dla optymalnego pokonania trasy. To bardzo przydatne narzędzie np. dla managerów flotowych w firmach kurierskich.
Ekonomiczna jazda kuriera rozpoczyna się od planowania. Już w magazynie, przy przyjmowaniu paczek, należy je posortować zgodnie z kolejnością punktów na trasie. Na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę ważne kwestie:
Ważna jest też dbałość o przesyłki i dostrzeżenie tych uszkodzonych, co trzeba bezwzględnie zgłosić. W mieście należy wziąć pod uwagę również korki, a w terenach wiejskich stan dróg.
Wiadomo, że codzienne planowanie w przypadku kuriera jest czasochłonne. Ulega się również rutynie. Niekiedy skutkuje to tym, że działanie według stałego harmonogramu dostaw nie pozwala na pominięcie jednego lub dwóch adresów, które w konkretnym przypadku można dostarczyć na końcu, optymalizując czas i środki. Pomocne w takich przypadkach bywają nowoczesne technologie – na przykład te oparte na algorytmach Vehicle Routing Problem.
VRP pomaga ustalić mapę dostaw biorąc pod uwagę:
Wprowadzenie systemu opartego na VRP, np. Emapy, daje największe efekty w sytuacji objęcia nim wszystkich kurierów bez podziału na rejony ich działania. Dla porównania:
Oszczędności dotyczą w tym przypadku:
(fot. pixabay.com)