Jazda po krajach bałkańskich — na co zwracać uwagę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jazda po krajach bałkańskich — na co zwracać uwagę?

Bałkany to częsty kierunek obierany przez firmy transportowe. O bałkańskich drogach oraz zwyczajach powstało wiele historii. Na co warto się przygotować, aby podróż minęła wygodnie i bezpiecznie?

Jaki samochód będzie najodpowiedniejszy?

Planując podróż po Bałkanach, absolutną podstawą jest sprawny samochód. Bałkańskie drogi nie cieszą się zbyt dobrą sławą, dlatego warto zminimalizować ryzyko zbędnych usterek. Dokładnie sprawdźmy więc działanie hamulców i innych podzespołów. W przypadku kierowców zestawów, czyli tak zwanych TIR-ów, warto sprawdzić również stan naczepy lub przyczepy. Z całą pewnością przyda się samochód, który charakteryzuje się nieco większą mocą — na trasie nie zabraknie podjazdów oraz trudnych odcinków. Świetnym rozwiązaniem byłaby również automatyczna skrzynia biegów, która wydaje się już standardem w ciężarówkach, jednak nadal jest rzadko spotykana w busach. Ciągła zmiana biegów może być naprawdę uciążliwa, zwłaszcza podczas długiej jazdy bogatej w ostre zakręty, zjazdy oraz wzniesienia. Niewątpliwym udogodnieniem będą także opony o wyższym profilu, które doskonale poradzą sobie z każdą dziurą.

Ciemne noce bywają niebezpieczne

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest oświetlenie. Noce pogrążone w kompletnych ciemnościach sprzyjają wypadkom oraz innym niebezpiecznym sytuacjom. Warto pomyśleć o wyposażeniu auta w układ doświetlania zakrętów lub reflektory dodatkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróż będzie przebiegać spokojnie, a co najważniejsze w stu procentach bezpiecznie. Nie umknie nam wówczas żadna przeszkoda, a te na szosach Półwyspu Bałkańskiego zdarzają się niezwykle często. Odłamki skał leżące na środku drogi to codzienność.

Pamiętaj o ważnych dokumentach

Dokumenty to podstawa. Brak niektórych z nich może nas narazić na wiele problemów, których w żaden sposób nie będziemy w stanie uniknąć. Musimy pamiętać, że większość z państw bałkańskich nie należy do Unii Europejskiej, dlatego załatwianie wymaganych formalności nie należy do najprostszych. To, co z pewnością musimy zabrać to przede wszystkim:

 • paszport,
 • dowód tożsamości,
 • polskie i międzynarodowe prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny,
 • zielona karta,
 • OC,
 • wypis z licencji transportowej,
 • dodatkowe ubezpieczenie,
 • ewentualne upoważnienie od właściciela samochodu.

Największe wątpliwości budzi międzynarodowe prawo jazdy oraz upoważnienie od właściciela pojazdu. Pierwszy dokument nie jest niezbędny, natomiast jego posiadanie rekomenduje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. A skoro tak, to chyba warto go ze sobą zabrać. Upoważnienie do użytkowania samochodu może się przydać, jeśli nie jesteśmy prawnymi właścicielami auta. W takiej sytuacji wystarczy napisać dokument w języku angielskim oraz poświadczyć go notarialnie.

Kosowo — co warto wiedzieć?

Jeżeli w planach mamy podróż przez Kosowo, należy wiedzieć, że na terenie tego państwa nie obowiązuje polskie OC oraz zielona karta. Ponadto, nieustabilizowana sytuacja polityczna Kosowa może sprawić, że podczas przejazdu natkniemy się na sporo problemów. Dlatego warto zabrać ze sobą wszystkie dokumenty na wszelki wypadek, nawet jeśli miałyby się nam nie przydać. Co do ubezpieczenia, to można je nabyć na granicy państwa. Za najtańszy wariant zapłacimy około 15€.

Co zabrać w podróż po Bałkanach?

Jedną z najważniejszych kwestii, dotyczących przygotowania przed podróżą jest wyposażenie naszego samochodu. Wybierając się w trasę po Bałkanach, należy uwzględnić kilka naprawdę ważnych rzeczy, które mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach. W naszym pojeździe powinna znaleźć się:

 • apteczka zgodna z odpowiednimi normami,
 • gaśnica,
 • zapasowe koło,
 • odblaskowe kamizelki,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • linka holownicza.

Mając tak wyposażone auto, z pewnością poczujemy się pewniej i bezpieczniej. Z tymi przedmiotami będziemy zdolni uporać się z szeregiem nieprzewidzianych zdarzeń, prawdopodobnych zwłaszcza w trakcie długiej podróży.

Bałkańskie drogi takie straszne?

Na pewno każdy z nas słyszał nieprzychylne opinie o bałkańskich drogach. Ich stan pozostawia wiele do życzenia, dlatego też duże grono kierowców obawia się o jakość podróży, bezpieczeństwo oraz samochód. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką trasę obierzemy — jeśli jednak jesteśmy nastawieni na eksplorację trudno dostępnych miejsc, trzeba mieć świadomość tego, że łatwo nie będzie. To na co również należy uważać, to inni uczestnicy ruchu drogowego. Styl jazdy tamtejszych kierowców charakteryzuje się dużą dynamiką, a czasami także nieprzewidywalnością. Warto cały czas być skoncentrowanym i obserwować ich poczynania z zachowaniem pełnej ostrożności.

Przepisy drogowe — czy są respektowane?

Kraje bałkańskie, które nie należą do Unii Europejskiej, charakteryzują się bardzo luźnym podejściem do przestrzegania przepisów drogowych. Generuje to wiele niepotrzebnych stłuczek i wypadków, a także problemów przy dochodzeniu winy. To o czym w  szczególności powinniśmy pamiętać, to aby zachowywać jak największą rozwagę na bałkańskich drogach oraz utrzymywać możliwie największe odstępy od innych samochodów.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*