Największe terminale przeładunkowe na świecie! Zobacz je!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Największe terminale przeładunkowe na świecie! Zobacz je!

Wiesz, że największe terminale są w stanie przeładować ponad 12 milionów kontenerów rocznie? Zdajesz sobie sprawę z tego, czym one są i do czego służą? Zaskakujące jest to, że jeden z nich znajduje się na terenie Polski. To jedyne niektóre ciekawostki na ten temat, a jest ich o wiele więcej. Zapoznaj się z naszym zestawieniem i pogłęb swoją wiedzę na temat tej dziedziny transportu.

Terminale przeładunkowe to obiekty sporych rozmiarów. Jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do przeładowania towarów. Niżej wymienione budowle są częścią portów. Dzięki temu umożliwiają one przeładowanie towaru z pojazdu morskiego do kontenerowca.

Port Szanghaj

Cieszy się największą popularnością już od dekady. To największy terminal przeładunkowy, który zachwyca nie tylko wielkością, ale przede wszystkim swoją wydajnością. Jest to port, który podzielony został na mniejsze sektory. Te zaś części zostały podzielone na małe terminale. Takie działanie pozwoliło osiągnąć niebywałe wyniki. Miejsce to jest w stanie osiągnąć nawet 40 milionów TEU. To powalający rekord, który nie bez powodu zyskuje uznanie na całym świecie.

Port w Singapurze

Kolejny port, który zasługuje na uwagę, jest w Singapurze. To drugi największy terminal na świecie. Znajduje się on na południowym końcu Półwyspu Malajskiego. Miejsce to zostało podzielone na dwa różne sektory, co pozwala na transport towarów do ponad 600 portów na całym świecie. Działanie terminalu przeładunkowego w tym przypadku sięga aż 123 krajów. Wydajność terminalu osiągnęła najlepszy wynik w 2018, kiedy udało się załadować około 22,7 milionów TEU.

Port w Shenzen

To miejsce, które może jeszcze nie jeden raz zadziwić. Z roku na rok osiąga coraz większą efektywność. Ogromny terminal przeładunkowy wyróżnia się wydajnością ponad 19 milionów TEU. Warto jednak przypomnieć, że wynik ten zwiększa się każdego roku. Możliwe więc jest to, że zostanie pobity w najbliższym czasie.

Port morski Rotterdam

Kolejny terminal na naszej liście, który zachwyca swoją nienaganną pracą. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jest to największy port morski w całej Europie. Przez kilka lat był najpotężniejszym na świecie, jednak to szybko uległo zmianie. Terminale przeładunkowe w tym porcie są w stanie przyjąć niemal każdego rodzaju kontenerowce. Dodatkowo jest to miejsce, którego głębokość sięga 24 metrów. Dzięki temu może przyjmować nawet największe statki. To wszystko sprawia, że terminal znajdujący się w Rotterdamie jest w stanie obsłużyć nawet 12,6 miliona kontenerów rocznie. Taki wynik został zaobserwowany w 2016 roku.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk

Jedną z największych przeładowni jest port morski w Gdańsku. Jego działalność rozpoczęła się w 2007 roku. To najpopularniejszy i najwydajniejszy terminal kontenerowy w naszym kraju. Pochwalić się może bardzo dobrymi wynikami. Rekord został pobity w 2014 roku, kiedy jego wydajność wyniosła 1,5 miliona kontenerów. Czemu został stworzony? Na potrzebny głębokowodnych kontenerowców. Jako jedyny w Polsce jest w stanie przyjąć kontenerowce z Chin.

To jak duże postępy zrobił sektor transportu w ostatnich latach, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jest niesamowite. Terminale kontenerowe są niezbędne do przenoszenia ładunku z różnorodnych pojazdów i miejsc na świecie.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*