FTL vs. LTL: porównanie zalet i wad obu sposobów transportu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
FTL vs. LTL: porównanie zalet i wad obu sposobów transportu

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Transport FTL i LTL to usługi transportowe, które mogą przydać się Twojej firmie. Warto wiedzieć czym się od siebie różnią i w jakich sytuacjach są one korzystne.

Co to jest transport FTL?

FTL czyli inaczej Full Truck Load polega na jednorazowym przewozie towarów z wykorzystaniem całej powierzchni przewozowej pojazdu ciężarowego. Inaczej ten rodzaj transportu określa się dostawą całopojazdową. Transport ten wykorzystywany jest wtedy, gdy firma potrzebuje przewieźć towary w dużej ilości i chce przemieścić jej naraz. Warto wiedzieć, że ta usługa nie wiąże się z koniecznością przeładunku, a stronami kontraktu są tylko przewoźnik i zleceniodawca.

Co to jest transport LTL?

Transport LTL czyli inaczej Less Than Truck Load, dostawa częściowa lub transport drobnicowy polega on na kupieniu części powierzchni ładunkowej pojazdu i współdzieleniu ciężarówki z innymi zleceniodawcami. Jest on wykorzystywany zazwyczaj wtedy, kiedy zleceniodawca nie ma wystarczającej ilości towaru aby wypełnić cały pojazd, ale zaakceptuje on możliwość wydłużonego przejazdu z dostawą. Może być on opcją na przykład wtedy, gdy firma chce dostarczyć produktu za granicę i tam dystrybuować je dalej (za pomocą lokalnych firm przewozowych).

Który rodzaj transportu wybrać?

Transport FTL jest łatwiejszy do zorganizowania, ponieważ mniej jest zaangażowanych w niego stron. Ponadto dzięki temu, że nie obejmuje przeładunku, konieczności doładowania towarów z innych źródeł, przebiega szybciej i sprawniej, dzięki temu mniejsze jest też ryzyko uszkodzenia lub zgubienia ładunku. Z drugiej strony, wybierając ten rodzaj transportu należy pamiętać, że opłaca się całą powierzchnię ciężarówki, niezależnie od tego jak wiele towarów chce się przewieźć. Transport FTL jest więc lepszym rozwiązaniem wtedy, gdy mamy wystarczającą ilość towaru by zapełnić cały pojazd. Z uwagi na szybkość i sprawność działania warto wybierać ten rodzaj usługi też wtedy, kiedy chcemy przewieźć produkty, które szybko tracą swoją świeżość, a co za tym idzie – wartość, na przykład żywność czy kwiaty cięte. W przypadku ich transportu czas jest na wagę złota. Z kolei transport LTL jest dużo tańszy niż transport FTL, jeżeli więc zleceniodawca jest w stanie zaakceptować związane z nim ograniczenia, może na tej metodzie sporo zaoszczędzić. Wadą transportu LTL jest kwestia współdzielenia towaru z innymi zleceniodawcami. Oczywiście po stronie firmy przewozowej jest zapewnienie takich warunków transportu, aby poszczególne towary dało się razem przywozić. Wiadomym jest na przykład, że jeżeli dany rodzaj produktu wymaga warunków chłodniczych właśnie w takich warunkach będzie on przewożony, nawet jeśli zleceniodawca zdecydował się tylko na wykupienie części pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku transportu LTL przewóz z punktu A do punktu B może trwać znacznie dłużej. Nie jest ten rodzaj transportu, który można realizować wtedy, gdy zależy nam na tym aby dostawa odbyła się szybko. Dlatego też transporter LTL może nie być odpowiedni dla produktów z krótką datą ważności szybko tracących na wartości i świeżości.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://pragmago.pl/porada/czym-sie-rozni-transport-ftl-od-ltl/.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*