Jakie dokumenty trzeba wypełnić aby przesłać paczkę do Wielkiej Brytanii?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie dokumenty trzeba wypełnić aby przesłać paczkę do Wielkiej Brytanii?

Prowadzisz własną firmę i chcesz wysłać paczkę do klienta z Wielkiej Brytanii? Zastanawiasz się, co może być potrzebne w takiej sytuacji? 

W takim razie koniecznie zdecyduj się na zapoznanie z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Przekonasz się, jakie dokumenty trzeba mieć, aby paczka została wysłana pod wskazane miejsce.

Paczka wysłana do Wielkiej Brytanii potrzebuje odprawy

Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, czy paczka zostaje wysłana przez osobę prywatną, czy przez firmę. Nie ma też znaczenia do kogo jest wysyłana – i tak musi przejść przez odprawę celną. 

Dobrą wiadomością jest jednak to, że jeśli paczka jest mała, a na jej opakowaniu widoczne są wszystkie szczegółowe informacje na temat tego, co i w jakiej ilości znajduje się w środku, to odprawa będzie uproszczona. To więc oznacza, że przejdzie ją znacznie szybciej. Jeśli brakuje jakiejś informacji, a co więcej, paczka ma spore rozmiary, to niestety odprawa celna może trochę potrwać – powinna być przeprowadzana przez ekspertów.

Jak zarejestrować VAT w przypadku paczki wysłanej do Wielkiej Brytanii?

Warto wiedzieć, że osoby mające własną firmę, które przesyłają paczki do Wielkiej Brytanii o wartości do 135 GBP, są zobowiązane do tego, by pobrać i opłacić brytyjski podatek VAT. Obecnie stawka brytyjskiego podatku wynosi dwadzieścia procent. 

Jeśli paczka jest warta więcej niż 135 GBP, to importer jest zobowiązany do opłacenia podatku. Warto jednak wiedzieć, że w tej sytuacji może dojść do odroczenia księgowości.

Czym jest numer EORI?

To numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Numer ten musi znaleźć się na paczce zgodnie z zasadami, które weszły w życie od pierwszego stycznia 2021 roku. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy potrzebują tylko jednego numeru rejestracji w systemie EORI. W obszarze Unii Europejskiej są zobowiązani stosować się jedynie do tego jednego numeru.

Co to jest kod HS?

To kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania Towarów. Jest to kod, który został stworzony do ujednolicenia i ułatwienia funkcjonowania w systemie nazewnictwa i kodowania towarów na potrzeby handlu międzynarodowego. 

Jest to informacja, która koniecznie musi znajdować się na paczce wysyłanej z Polski do Wielkiej Brytanii. Ta informacja jest niezbędna do tego, by możliwe było naliczenie opłat podatkowych, cła oraz innych opłat, które mogłyby pojawić się w trakcie transportu. Jeśli na paczce nie zostanie umieszczony taki kod, to nie zostanie ona przesłana dalej.

Upoważnienie celne potrzebne do wysłania paczki do Wielkiej Brytanii

Warto wiedzieć, że jeśli paczki są wysyłane często do Wielkiej Brytanii, to konieczne jest nawiązanie współpracy z agencją celną. 

Czemu jest to takie ważne? Agencja odprawy celnej będzie sprawdzać wszystkie przygotowane dokumenty. Dodatkowo zajmie się odprawą przesyłki. Będzie w stanie określić, ile trzeba będzie zapłacić za odprawę, cła i podatki. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które często wysyłają paczki i nie chcą tracić czasu na zajmowanie się tymi wszystkimi formalnościami.

Faktura do paczki wysyłanej do Wielkiej Brytanii

Do każdej paczki musi być dołączona faktura, która jest dokładnie i w prawidłowy sposób opisana. Jeśli paczka jest mała i jej zawartość jest opisana, można zdecydować się na wysłanie faktury pro formy. Jednak będzie ona odpowiednia tylko przy uproszczonej odprawie celnej. 

Co musi znajdować się na fakturze? Z pewnością nie może zabraknąć jej nazwy. Konieczne jest zawarcie numeru faktury, daty, godziny i miejsca, w której została wystawiona. Nie może zabraknąć nazwy i danych kontaktowych osoby wystawiającej fakturę, a także danych osoby, na którą faktura została wysłana.

Mając przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, można mieć pewność, że paczka wysłana do Wielkiej Brytanii przejdzie przez wszystkie kontrole i zostanie wysłana na odpowiedni adres.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*