Tachograf – kiedy musisz mieć go w swoim aucie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Tachograf – kiedy musisz mieć go w swoim aucie?

Tachograf może być analogowy lub cyfrowy. Jego przeznaczenie jest proste – służy do rejestracji i zapisu m.in. liczby kilometrów przebytej drogi, szybkości chwilowej pojazdu czy czasu jego prowadzenia. 

Obowiązek montowania tachografu jest określony przez konkretne rozporządzenia – Artykuł 3 Rozporządzenia Rady w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym. Warto zapoznać się z tymi informacjami i wiedzieć, kiedy trzeba mieć go w aucie.

Dlaczego stosuje się tachografy?

Stosowanie tachografów ma na celu ograniczenie niebezpiecznych sytuacji w transporcie towarowym i osobowym. Urządzenie powstało wskutek niedotrzymywania ograniczeń maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu, a także korzystania z przerw. Efektem takich działań jest zazwyczaj poważna kolizja drogowa lub wypadki – często śmiertelne w skutkach lub zakończone kalectwem jednego z uczestników.

Tachografy są stosowane najczęściej w samochodach ciężarowych, busach i autobusach. Aktualnie najczęściej spotykaną wersją urządzenia jest odmiana cyfrowa, która zapisuje dane na nośniku pamięci. W przypadku urządzeń analogowych, dane i informacje były zapisywane na tzw. wykresówkach.

Tachograf – kiedy trzeba mieć go w swoim aucie?

Stosowanie tachografu jest regulowane prawnie. Według Artykułu 3 Rozporządzenia Rady, urządzenia te powinny być zamontowane we wszystkich pojazdach o masie powyżej 3,5 tony i tych do przewozu grup o liczbie osób większej niż 9. Jedyne maszyny, które wpisują się w te parametry, a są zwolnione z obowiązku, to pojazdy rolnicze.

Tachograf w aucie – jak go używać?

Tachograf rejestruje takie parametry, jak przejechana przez pojazd droga, chwilowa prędkość i aktywność kierowcy, a także czas dyżuru i odpoczynku.

W przypadku tachografów cyfrowych wszystkie dane są zapisywane na nośniku pamięci i karcie kierowcy. Odczytywanie powinno mieć miejsce w okresie co 28 dni, a odczyt z jednostki pojazdowej co 90 dni.

Jeżeli chodzi o wersję analogową. Cały proces jest znacznie bardziej czasochłonny. Kierowca jest zobowiązany do wpisania na wykresówce takich informacji, jak na przykład dane kierowcy, numer rejestracyjny pojazdu, data, miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy, a także stan licznika przy wyjeździe i zakończeniu trasy. 

Czy tachograf jest niezbędnym elementem wyposażenia auta?

W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów dalekobieżnych – tak. W przeszłości zdarzało się, że pojazdy te przez nagięcia regulaminu pracy przez kierowcę powodowały znaczne szkody w infrastrukturze drogowej, a także były uczestnikami poważnych kolizji i wypadków. Tachograf jest rozwiązaniem, które pozwala kontrolować pracę i nie dopuszczać do takich sytuacji.

Warto również wspomnieć o tym, że od 2021 roku Pakiet Mobilności wprowadził do użytku najnowszą generację tachografów cyfrowych. Inteligentne urządzenia poza standardowymi danymi wykorzystują również technologię łączności GPS. Takie urządzenia są już montowane w nowych seryjnych ciężarówkach.

Sprzęt ten zapisuje dokładną lokalizację kierowców w postaci koordynatów. Dzięki tym urządzeniom nie będzie można manipulować danymi zapisywanymi na karcie kierowcy. Nowa generacja tachografów umożliwia również zdalną kontrolę czasu pracy i jazdy kierowcy przez służby inspekcyjne. Do 2025 roku wszyscy właściciele firm transportowych będą musieli wyposażyć swoje pojazdy w tę generację tachografów.

zdj. główne: Sander Yigin/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*