Po czym poznać awarię klimatyzacji w aucie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Po czym poznać awarię klimatyzacji w aucie?

Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja przydaje się o każdej porze roku. W gorące dni doskonale schładza wnętrze auta. Za to w chłodne idealnie usuwa wilgoć, zapobiegając parowaniu. Nagła awaria klimatyzacji znacząco zmniejsza komfort nawet krótkiej podróży. Co może się zepsuć w układzie klimatyzacji samochodowej i jak diagnozuje się i naprawia się takie usterki?   

Objawy usterki układu klimatyzacji   

Powodów awarii klimatyzacji może być bardzo wiele, a osoba niedoświadczona w temacie naprawy takiego układu nie będzie w stanie szybko znaleźć przyczyny. Jest jednak kilka objawów, dzięki którym łatwo poznasz, że z klimatyzacją w Twoim aucie jest coś nie tak. Są to między innymi:

  • niska wydajność układu klimatyzacji – po ustawieniu odpowiedniej temperatury zwiększa się zużycie paliwa, ale do wnętrza kabiny wpada ciepłe powietrze,  
  • całkowity brak działania układu, 
  • parowanie szyb pomimo włączonej klimatyzacji,  
  • nieprzyjemna woń stęchlizny lub pleśni wydobywająca się z nawiewów klimatyzacji,  
  • hałas dochodzący spod maski silnika po uruchomieniu klimatyzacji,  

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów w swoim samochodzie, jak najszybciej udaj się do warsztatu. Szybka naprawa klimatyzacji pomoże zminimalizować koszty, ponieważ im dłużej układ jest zepsuty, tym więcej jego elementów się niszczy.  

Uszkodzenie chłodnicy  

Częstą przyczyną nieprawidłowego działania klimatyzacji jest awaria jednego z jej najważniejszych elementów. Chłodnica klimatyzatora odpowiada za skraplanie wody, chłodzenie oraz osuszanie powietrza. Do jej uszkodzenia może dojść w wyniku zużycia się elementu, zanieczyszczenia układu klimatyzacji lub kolizji. Podczas mocnego zderzenia z innym autem lub elementem na drodze może dojść do mechanicznego uszkodzenia systemu, przez co klimatyzacja nie będzie działała prawidłowo. 

Zanieczyszczona klimatyzacja  

Klimatyzacja samochodowa pozwala zapewnić komfort termiczny we wnętrzu pojazdu, obniżając skutecznie temperaturę. Bardzo przydatne jest również osuszanie powietrza, co z kolei pozwala usunąć wilgoć z wnętrza kabiny, dzięki czemu para nie osadza się na szybach.  

Układ klimatyzacji wymaga jednak troski ze strony kierowcy. Regularny serwis klimatyzacji pozwala na utrzymanie jej w odpowiednim stanie technicznym. Taka usługa zawsze powinna obejmować jej czyszczenie oraz dezynfekcję. Częstym powodem usterek w systemie klimatyzacji jest bowiem zapchanie filtra przez kurz i brud. Efektywnym sposobem na dezynfekcję układu jest wprowadzanie do niego ozonu.bez regularnego oczyszczania parownik klimatyzacji, zamontowany wewnątrz kabiny auta, stanie się siedliskiem groźnych grzybów i bakterii. Rozmaite drobnoustroje i patogeny żyjące w układzie mogą wywoływać alergie, a nawet tak poważne choroby, jak zapalenie opon mózgowych.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Adrien Olichon

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*