Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na import towarów z Chin. Azjatyckie wyroby charakteryzują się niską ceną, a ich jakość wcale nie odbiega od europejskich standardów.
Przyjęło się, że chińskie towary charakteryzują się kiepską jakością. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Z roku na rok azjatyckie wyroby są coraz wytrzymalsze i solidniejsze, a ich niska cena pozostaje niezmienna. Takie trendy są niebywale kuszące dla dużych przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć konkurencyjność na rynku. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na import towarów z Chin.
Handel „chińszczyzną” jest naprawdę opłacalny, zanim jednak podejmie się jakiekolwiek działania, warto dowiedzieć się, co mówią o nim aktualne przepisy. Tak jak w przypadku innych towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej, sprowadzane produkty z Chin muszą przejść odprawę celną.
Procedura sprawdzania towarów z Chin może wydawać się nieco skomplikowana. Przed rozpoczęciem sprowadzania, należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz dowiedzieć się, jakich formalności trzeba będzie dokonać w ramach porozumienia.
Niektóre towary, które są importowane z Chin, będą zwolnione z podatku VAT oraz cła, z kolei innych już to dotyczyć nie będzie. Oto najważniejsze informacje dotyczące kwestii podatkowych związanych z handlem chińskimi towarami.
Zgodnie z ustawą o VAT, importem towarów nazywa się takie działanie, którego celem jest przywóz produktów z terytorium tzw. państwa trzeciego, czyli państwa znajdującego się poza granicami Unii Europejskiej, na terytorium państwa członkowskiego. Podatnikami nazywa się osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które podjęły się samodzielnej działalności gospodarczej.
Import z Chin opodatkowany jest stawką 23% VAT, jednak w przypadku niektórych artykułów istnieje możliwość zastosowania niższej stawki lub też całkowite zwolnienie z opodatkowania. Co mówią o tym przepisy?
Towary zwolnione od podatku VAT to te, których import odbywa się na drodze wysyłki z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy znajdującego się na terytorium państwa należącego do Unii Europejskiej. Warunkiem koniecznym do zwolnienia z opodatkowania jest łączna wartość towarów nieprzekraczająca równowartości 22 euro. Uwaga! Zwolnieniu z podatku bezwzględnie nie podlegają:
Zamówienia wysyłkowe są bardzo problematyczne, jeśli chodzi o przepisy prawne. Nie ma jednoznacznej definicji odnoszącej się do zamówień tego typu, stąd wynikają różnego rodzaju niejasności i kłopoty w interpretacji.
Eksperci twierdzą, iż zamówienia wysyłkowe powinny charakteryzować się określonymi cechami. Przede wszystkim takie zamówienie nie jest składane osobiście przez kupującego, a odbywa się za pomocą poczty, faksu, Internetu lub drogą telefoniczną. Ponadto, zamówiony towar musi być przesłany na wskazany przez kupującego adres, a jego dostarczenie odbywa się poprzez pocztę lub kuriera (bez konieczności osobistego odbioru zamówienia).
Kolejną kwestią podatkową, z którą warto się zapoznać, jest cło. Cło to opłata, którą trzeba uiścić w momencie, gdy towar przechodzi przez granicę celną, czyli granicę Unii Europejskiej. Wysokość opłaty może różnić się w zależności od importowanych towarów, a w niektórych sytuacjach podatnik może zostać całkowicie zwolniony z tejże opłaty. Kiedy można na to liczyć?
Opłata celna nie dotyczy towarów, które przesyłane są z państw trzecich bezpośrednio do odbiorcy przebywającego w państwie należącym do Unii Europejskiej, pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 150 euro. Zwolnieniu nie podlegają takie towary jak:
Warto mieć na uwadze fakt, że ze zwolnienia celnego mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne dokonujące zakupu detalicznego, na przykład na zagranicznych aukcjach internetowych. Niestety, przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tego przywileju.
(fot. pixabay.com)