Jak przetransportować niegabarytowy towar?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przetransportować niegabarytowy towar?

Artykuł sponsorowany

Przewóz towarów przekraczających standardowe wymiary nie należy do łatwych. Na rynku transportowym istnieją wyspecjalizowane pod tym kątem firmy, podejmujące tego rodzaju przedsięwzięcia. Trzeba jednak wiedzieć, że przewiezienie ładunku to ostatni krok spośród całego łańcucha zadań do wykonania przed rozpoczęciem operacji. Towar należy zapakować, załadować i zabezpieczyć, spełnić szereg wymagań, a dopiero na końcu można zająć się transportem. Jak zatem wygląda proces transportu niegabarytowych towarów?

Transport ponadgabarytowy – czyli jaki?

Mianem ponadgabarytowych czy też wysokogabarytowych nazywane są wszystkie transporty, których ładunki przekraczają standardowe wymiary, przyjęte w prawie przewozowym. 

Wynoszą one:

  • wysokość nieprzekraczająca 4 m
  • długość nieprzekraczająca 16,2 m
  • szerokość nieprzekraczająca 2,5 m.

Dodatkowo przewożone towary nie mogą ważyć więcej niż 42 tony. Co jednak w sytuacji, gdy ładunek nie mieści się w powyższych zakresach? Wówczas mówimy właśnie o transporcie ponadgabarytowym. Aby przewieźć tego typu towary należy podejść do nich w sposób indywidualny. 

Transport niegabarytowy – czy można przewieźć fabrykę?

Lista ładunków, które można zaliczyć do ponadgabarytowych jest długa. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się przede wszystkim maszyny przemysłowe, rolnicze i budowlane. Duże firmy korzystają z tego typu transportu podczas przenoszenia fabryk do nowego miejsca. Aby jednak to zrobić, potrzebne są specjalne zezwolenia na przewóz ładunku nienormatywnego – istnieje kilka kategorii tego rodzaju zezwoleń, dlatego należy dobrze wiedzieć, o które się ubiegać. Dodatkowo trzeba dostosować infrastrukturę do transportu i odpowiednio przygotować trasę – nie każdy ładunek będzie można przewieźć każdy ładunek. 

Omijać trzeba będzie np. tunele z ograniczeniami wysokości pojazdu czy mosty z ograniczeniami wagowymi. Oprócz tego drogi muszą być dobrze utwardzone. Kłopotów mogą przysporzyć też duża ilość podjazdów, zjazdów czy zakrętów. Przewożenie ładunków wielkogabarytowych po „serpentynach” nie będzie najlepszym pomysłem. Trzeba poświęcić dużo czasu na analizę mapy, aby ułożyć trasę, którą da się pokonać bez przeszkód.

Pojazdy do transportu nienormatywnego

Bez specjalnej floty nie ma możliwości transportu nienormatywnych ładunków. Bus z plandeką czy nawet tir nie wystarczy do przewiezienia kilkudziesięciotonowej maszyny. Potrzebny jest zatem specjalny pojazd, który udźwignie wspomniany tonaż i będzie spełniać określone przepisami wymogi. W jego wyposażeniu znajdują się m.in. specjalne palety, na których można przewozić ciężkie towary. Po tego rodzaju oprzyrządowanie wejdź na https://www.plastikowepalety.pl/. Warto tu zaznaczyć również, że kierowca auta obsługującego ponadgabarytowe transporty musi posiadać odpowiednie zezwolenia – nie możemy sami zająć się przewozem na przykład swoich maszyn rolniczych.

Zaufaj specjalistom

Jak widać, przewóz ładunków ponadgabarytowych nie należy do łatwych zadań. Na rynku istnieją na szczęście firmy, które zajmują się tego rodzaju transportem. Oddając sprawy w ręce specjalistów możemy mieć pewność, że trasa zostanie właściwie opracowana, a pojazd dostosowany do przepisów. Firma TSL Nordic, zajmująca się logistyką i transportem z przyjemnością zajmie się dopracowaniem przewozu ładunków wielkogabarytowych, począwszy od wyceny, kończąc na załadunku i przewozie. 

Przewóz ładunków niegabarytowych to wysoko specjalistyczne zadanie. Warto podejść do niego kompleksowo, nie pomijając żadnego z ważnych na drodze do skutecznego transportu kroków. Wtedy na pewno zakończy się sukcesem!

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*