Jak założyć firmę przewozu pasażerskiego krok po kroku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak założyć firmę przewozu pasażerskiego krok po kroku?

Chcesz zająć się przewozem pasażerskim, ale nie masz pojęcia jak się do tego zabrać? Marzysz o założeniu firmy, ale nie wiesz, na jakie formalności i opłaty musisz się przygotować? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dzięki temu dowiesz się, jakie wymogi trzeba spełniać, by możliwe było jej prowadzenie.

Firma przewozu pasażerskiego – co warto o niej wiedzieć?

Firma przewozu pasażerskiego zajmuje się transportem ludzi. Do tego można wykorzystać autobus, samochód osobowy lub bus. W samochodzie można przewozić od 7 do 9 osób razem z kierowcą. Dodatkowo trzeba mieć specjalne uprawnienia do przewozu pasażerskiego. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy firma będzie się zajmować transportem tylko na terenie naszego kraju, czy również za granicami państwa.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć firmę przewozu pasażerskiego?

Chcąc założyć taką działalność, trzeba spełnić kilka wymogów. Po pierwsze kierowcy potrzebują odpowiednich zezwoleń i licencji, by móc zajmować się  przewozem. Dodatkowo osoba prowadząca taki biznes nie może być skazana wyrokiem prawomocnym. Przy zakładaniu działalności z pewnością sprawdzone zostanie, czy osoba ubiegająca się o  otworzenie biznesu nie ma zakazu prowadzenia firmy z zakresu transportu i ruchu drogowego. To jednak nie jedyne wymagania, jakie musi spełnić przyszły przedsiębiorca. Do założenia takiej firmy konieczne jest posiadanie stałej siedziby firmy. Nie można również zapomnieć o tym, że firma ta musi wykazywać zdolność finansową. 

Badania lekarskie, które trzeba wykonać, będąc przedsiębiorcą wykonującym przewóz pasażerski

To, czy właściciel firmy przewozu pasażerskiego będzie musiał przejść przez określone badania lekarskie, zależy od tego, czy będzie zajmował się transportem. Jeśli tak, to musi on wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Okazanie dokumentów potwierdzających wykonanie badania, jest konieczne, aby móc zajmować się zawodowo przewozem. 

Jakie są najlepsze sposoby na założenie firmy?

Zakładanie firmy przewozu pasażerskiego nie różni się od założenia innego przedsiębiorstwa. Konieczne jest zarejestrowanie jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale istnieje też możliwość stworzenia spółki cywilnej, jednak trzeba wtedy określić, ile osób będzie prowadziło firmę. 

Okazuje się, że założenie firmy wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich niezbędnych formalnościach.

Zdj. główne: CHUTTERSNAP/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*