Artykuł sponsorowany
Świetna organizacja przestrzeni magazynowej usprawnia procesy logistyczne, odpowiednie przechowywanie i wydawanie towaru. Przeczytaj, co jest ważne dla efektywnego funkcjonowania magazynu.
Położenie działki budowlanej ma duże znaczenie dla systemu dystrybucji oraz kosztów infrastruktury. Przy wyborze lokalizacji magazynu należy uwzględnić m.in: jego efektywną obsługę, ilość i cechy produktów, które będą magazynowane, zdolności produkcyjne firmy czy koszty transportu oraz przeładunku. Jeśli interesuje Cię zakup nieruchomości gotowych lub w modelu forward funding, czy budowa nieruchomości z podziałem kosztów i zysków po ukończeniu, koniecznie sprawdź oferty dostępne na stronie: https://panattonieurope.com.
Miejsce składowania towarów powinno być dobrze zorganizowane dla bezpieczeństwa pracowników oraz ułatwienia obsługi procesów logistycznych. Przede wszystkim rodzaj, powierzchnia magazynu oraz wyposażenie powinno zostać dopasowane do prowadzonej działalności i specyfiki towarów. Warto szczegółowo rozplanować rozmieszczenie składowanego towaru, aby możliwe było sprawne funkcjonowanie magazynu. Pomieszczenie, które spełnia odpowiednie warunki, należy wyposażyć w dopasowane na wysokość regały, aby w pełni wykorzystać przestrzeń magazynową.
Głównym elementem wyposażenia przestrzeni magazynowej są najczęściej regały magazynowe i paletowe, regały wspornikowe, wjezdne oraz antresole. Wybór dokładnych rodzajów i wymiarów mebli jest zależny od wielkości i wysokości pomieszczenia oraz od rodzaju przechowywanych w magazynie materiałów. Warto inwestować w wyposażenie wyprodukowane w oparciu o materiały wysokiej jakości, które gwarantuje długą eksploatację oraz niezawodność. Poza regałami przydatne są także przezroczyste pojemniki plastikowe oraz kartony, które ułatwiają organizację tzw. drobnicy i pozwalają zachować większą kontrolę nad ilością asortymentu.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo na terenie i wokół budynków przemysłowych, warto rozważyć inwestycję w system monitoringu. To dobry sposób na skuteczne zabezpieczenie zawartości magazynu przed niepożądanymi gości i w razie wypadków losowych. System monitoringu magazynu umożliwia także nadzorowanie procesu rozładunku i załadunku towaru. Dzięki archiwizacji obrazu z kamer, możliwe jest skontrolowanie ewentualnych niejasności w przypadku rozbieżności między stanem magazynowym a pozycjami na fakturze.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro