Jakie towary warto transportować koleją? Oto możliwości dla klientów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie towary warto transportować koleją? Oto możliwości dla klientów

Transport kolejowy znany jest już od bardzo dawna. Jego historia sięga początku XIX wieku, kiedy to był powszechnie stosowany m.in. w Wielkiej Brytanii. Jakie możliwości mają klienci w dzisiejszych czasach?

Na czym polega transport kolejowy? Oto najważniejsze informacje

Transport kolejowy to jedna z gałęzi transportu lądowego. Jest to usługa spedycyjna, podczas której organizowany jest przewóz ładunku z wykorzystaniem kolei. Taki ładunek zazwyczaj jest dostarczany na terminal kolejowy, gdzie odbywa się załadunek, a następnie transport do miejsca docelowego. Transport kolejowy można klasyfikować na wiele sposobów, jednakże podstawowy podział obejmuje:

  • transport kolejowy pełnowagonowy, 
  • transport kolejowy kontenerowy,
  • transport kolejowy drobnicowy.

Transport pełnowagonowy to najczęściej spotykany typ transportu kolejowego. Jego najważniejszą zaletą jest to, że umożliwia przewóz praktycznie każdego towaru, co sprawia, że jest on niezwykle praktyczny i uniwersalny. Wykorzystuje się go głównie do przewozu surowców stałych lub płynnych, takich jak na przykład węgiel, stal, paliwa, zboża i wiele innych.

Transport kontenerowy różni się od pełnowagonowego sposobem przewożenia towarów. W jego przypadku wykorzystywane są otwarte platformy, na których umieszcza się nierozpieczętowane i odpowiednio zabezpieczone kontenery.

Ostatnim rodzajem jest transport kolejowy drobnicowy. Jak sama nazwa wskazuje, przewożona jest drobnica, czyli nic innego jak drobne przesyłki i paczki.

Wady i zalety transportu kolejowego

Do jego największych atutów należą ogromna ładowność, stosunkowo niska cena i uniwersalność. Pociągi towarowe skonstruowane są w sposób umożliwiający przewóz ładunków o niestandardowych właściwościach i gabarytach, czego nie można powiedzieć na przykład o transporcie lotniczym. Transport kolejowy to także rozwiązanie dalekobieżne i choć pojazdom szynowym wiele brakuje do samolotowych prędkości, to w porównaniu z transportem morskim, mogą zapewnić znacznie krótszy czas tranzytu.

Niestety tego typu rozwiązanie ma również kilka wad. Po pierwsze transport szynowy jest nieopłacalny przy przewożeniu niewielkiej liczby towarów o małej masie. Po drugie wagony kolejowe są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, co może powodować różnego rodzaju utrudnienia i opóźnienia zwłaszcza w okresie zimowym. Kolejną bardzo ważną kwestią jest fakt, że transport kolejowy jest transportem intermodalnym, co bardzo często skutkuje szeregiem komplikacji. 

Jakie towary warto transportować koleją? Podpowiadamy

Transport kolejowy będzie najbardziej opłacalny, jeśli zdecydujecie się na przewóz nietypowego towaru w znacznych ilościach, a do tego na bardzo duże odległości. Koleją dobrze jest również przewozić towary drogocenne, kiedy najważniejszą kwestią jest ich bezpieczeństwo, a nie szybkość dostawy.

Z transportu szynowego z pewnością powinny skorzystać przedsiębiorstwa, które decydują się na przewóz węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego. Paliwa te są zazwyczaj przewożone w ogromnych ilościach do odległych odbiorców. Wymagają także odpowiedniego zabezpieczenia, a w takich okolicznościach transport kolejowy z pewnością się opłaci. Wśród innych towarów, które warto transportować koleją, znajdują się rudy metali oraz inne produkty górnictwa i kopalnictwa. Bardzo często transportuje się także koks, brykiety i produkty rafinacji ropy naftowej.

Zdjęcie główne: James Wheeler/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*