Komercyjny przewóz osób z niepełnosprawnością – wszystkie zasady i przepisy!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Komercyjny przewóz osób z niepełnosprawnością – wszystkie zasady i przepisy!

Przewóz osób z niepełnosprawnością za odpowiednią opłatą jest coraz bardziej popularny nie tylko w dużych, ale też średnich i mniejszych miastach naszego kraju. Jakie przepisy go regulują?

Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia zmagają się z wieloma problemami niedotyczącymi znacznej większości społeczeństwa, która nie ma do czynienia z problemami zdrowotnymi utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Jedna z trudnych sytuacji to często przemieszczanie się po mieście. Mają z tym problemy osoby poruszające się na wózku inwalidzkim czy też niewidome bądź niedowidzące. Komunikacja miejska to często nie najlepszy dla nich środek transportu, który może okazać się nieodpowiednio oznakowany lub niewyposażony w wymagane udogodnienia.

Aby pomóc osobom z niepełnosprawnością, powstało wiele firm, które zajmują się komercyjnym ich przewozem na terenie miasta. Można rzec, że są to swego rodzaju taksówki, które różnią się tym, że ich kierowcy zajmują się pomocą swym pasażerom w zajęciu miejsc czy też samym wejściu do pojazdu. Ponadto pojazdy te są specjalnie przystosowane właśnie do osób z niepełnosprawnościami i często wyposażone są na przykład w specjalne windy, które pozwolą podróżować takim samochodem osobie, która jest zmuszona poruszać się z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego. 

Zasady i przepisy obowiązujące pojazdy zajmujące się przewozem osób z niepełnosprawnością

Podstawowy akt prawny określający samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością to naturalnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku, czyli prawo o ruchu drogowym. Jest to najważniejszy akt prawny, który określa praktycznie wszystkie zasady dotyczące nie tylko poruszania się pojazdami mechanicznymi, ale też tego, co muszą one zawierać. Naturalnie od 1997 roku ustawa ta przeszła mnóstwo zmian i dziś ma kompletnie inny kształt niż w momencie jej wprowadzenia. 

Samochodami do przewozu osób z niepełnosprawnością zajmuje się 58 artykuł prawa o ruchu drogowym, który mówi o tym, że taki pojazd przede wszystkim musi być oznaczony za pomocą odblaskowych tablic w kolorze niebieskim z białym międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego. Muszą one być zamontowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Artykuł ten mówi także o tym, że podczas wsiadania i wysiadania osoby z niepełnosprawnością kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz oznaczyć ten fakt za pomocą świateł awaryjnych. 

Jakie są ceny za przejazd samochodem do transportu osób z niepełnosprawnością?

Ceny za skorzystanie z usług firmy zajmującej się komercyjnym przewozem osób z niepełnosprawnością są naturalnie zależne od miasta, w którym dany przewoźnik działa. Dla przykładu w Warszawie, gdzie zajmuje się tym Urząd Miasta korzystający z usług zewnętrznej firmy, cena za pojedynczy przejazd w jedną stronę to 20 złotych. Dostępny jest tam jednak abonament w wysokości 180 złotych za miesiąc. Pozwala to na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością po stolicy naszego kraju.

W innych miastach ceny się różnią, lecz zazwyczaj wynoszą od 5 złotych do 20 złotych za przejazd. Niektórzy przewoźnicy stosują stawki stałe, inni za to działają jak taksówki i cena zależy od pokonanych kilometrów.

Zdj. główne: Ash Gerlach/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*