W co powinien być wyposażony mały magazyn?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W co powinien być wyposażony mały magazyn?

Rozwijające się firmy zmuszone są do podjęcia inwestycji w kwestii magazynowania – rosnąca ilość zamówień i sukces sprzedażowy sprawia, że nawet największe zaplecze w mgnieniu oka może zamienić się w chaos. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wynajem, bądź budowa dodatkowej przestrzeni, która umożliwi sprawne i szybkie działanie przedsiębiorstwa. Co powinno znajdować się w magazynie?

Kuloodporny plan

Zaopatrywanie się w sprzęt do magazynu przed wcześniejszym zaplanowaniem przestrzeni mija się z celem. To, co wydaje się nam słuszne i potrzebne, często zamienia się w niepotrzebne kurzołapy nadwyrężające Twój budżet – a to może być katastrofalne w skutkach zwłaszcza dla małego, rozwijającego się przedsiębiorstwa. W planie powinieneś zawrzeć następujące elementy:

  • metraż i kształt przestrzeni,
  • rodzaj przechowywanych ładunków i ich wymiary,
  • specjalne wymagania dotyczące ich magazynowania,
  • preferowany sposób dostępu do przedmiotów. 

Warto zaznaczyć, że plan magazynu nie musi być pieczołowicie przygotowany. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie jak najlepszej funkcjonalności i praktyczności podczas codziennego wykonywania obowiązków. Piękno tkwi w prostocie – złap za kartkę papieru, ołówek i do dzieła! Sporządź kilka wersji i porównaj je ze sobą, by upewnić się w wyborze najlepszego rozwiązania. Warto również zasięgnąć literatury branżowej – znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek.

Mały, ale funkcjonalny magazyn 

Małe magazyny wyposażone są najczęściej w regały półkowe z dodatkowymi elementami ułatwiającymi przechowywanie takimi jak kosze, czy przegrody. Dostępne na rynku rozwiązania zapewniają zaskakująco dużą przestrzeń użytkową i możliwość odpowiedniej segregacji. Co więcej, jeśli Twój magazyn ma wysoki strop, warto zainwestować w regały odpowiadające wielkości pomieszczenia. Dostęp do wyższych półek zapewnią Ci specjalistyczne drabiny. 

Połączenie obydwu rozwiązań sprawi, że Twój magazyn pomieści ogromną liczbę ładunków i przy okazji zwolni Cię z obowiązku utrzymania większej przestrzeni. Warto zaznaczyć, że nie zawsze większe znaczy lepsze. Jeśli Twój plan długoterminowy zawiera rozbudowę przestrzeni magazynowej – zastanów się, czy na pewno nie będziesz w stanie osiągnąć tego samego celu przy mniejszym metrażu. 

Jakie regały wybrać?

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje elementów umeblowania, co wbrew pozorom nie ułatwia ostatecznego wyboru. Najważniejsze, by kierować się wymiarami pakunków i tym, w jaki sposób będą one przechowywane – tj. czy będziesz je pakował w kartony, przechowywał luzem, lub/i czy mają określone wymagania pod względem kruchości i narażenia na ryzyko uszkodzenia towaru.

Najczęściej wybierane regały

Regały półkowe

Jak już wcześniej wspominałem, regały półkowe to najczęściej wybierany element umeblowania magazynu. Przewagą tego rozwiązania jest uniwersalność, cena, oraz łatwość w montażu stalowych konstrukcji. Regały półkowe stosowane są w przeróżnych branżach – od e-commerce, przez usługi, po produkcję. Jednakże to nie jedyny dostępny rodzaj regałów.

Regały paletowe

Na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się regały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu najpopularniejszych nośników w świecie transportu – powszechnie stosowane w handlu detalicznym. To rozwiązanie łączy się z dodatkowymi kosztami obsługi i zarządzaniem palet, co sprawia, że jedynie odsetek małych firm z nich korzysta.

Niezbędne wyposażenie każdego magazynu 

Niezależnie od wielkości, w każdym magazynie powinny znaleźć się drabiny i podesty ułatwiające dostęp do wyżej położonych towarów. Dalej, z pewnością pomocne okażą się małe pojemniki i organizery ułatwiające sortowanie mniejszych dóbr, oraz wagi magazynowe. Ponadto, w magazynie powinny znaleźć się również akcesoria ułatwiające proces pakowania – między innymi owijarki folią, które zagwarantują szybką i bezpieczną wysyłkę towaru. 

Wspomniane wyposażenie to jedynie minimum wymagane w każdym magazynie. W zależności od prowadzonej działalności gospodarczej możesz zostać zmuszony do zakupu tzw. paleciaków, pojemników o specjalistycznym zastosowaniu, czy chłodni. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden magazyn nie może istnieć bez podstawowego wyposażenia. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*