Mimo koronakryzysu, więcej delegacji niż rok temu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Mimo koronakryzysu, więcej delegacji niż rok temu

Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organ ten wystawił 405 815 dokumentów potwierdzających podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez pracowników delegowanych do pracy w Unii Europejskiej.

Pandemia nie stanowi przeszkody

Polacy wciąż masowo korzystają ze swobody przemieszczania się w Unii Europejskiej. Częstym procederem jest delegowanie pracowników przez rodzime przedsiębiorstwa do pracy w innych państwach członkowskich.

Z uwagi na przejściowy charakter, firmy są zobligowane do opłacania ubezpieczeń zdrowotnych swoim pracownikom poprzez uiszczanie stosownych składek.

Co ciekawe, wzrost z poprzednich lat nie został zatrzymany w wyniku pandemii – w tym roku wystawiono więcej zaświadczeń A1 dotyczących ubezpieczenia za granicą niż w roku poprzednim.

Jeden z ekspertów próbuje dokładnie wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy – po pierwsze, z moich obserwacji wynika, że ZUS ma opóźnienia w ich wydawaniu, być może więc w początkowym etapie epidemii, kiedy jeszcze nie uchwalono tarcz antykryzysowych, mógł je nadrobić. Po drugie, część firm działających na czarnym rynku przestraszona, że z powodu epidemii pracownikom mogą być potrzebne świadczenia opieki zdrowotnej, zaczęła działać legalnie.

(Photo by Andrea Piacquadio from Pexels)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*