Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Prowadzisz firmę transportową i zastanawiasz się nad zainwestowaniem w jej rozwój? Poznaj więc kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci usprawnić działalność i zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku.
Branża transportowa charakteryzuje się sporą konkurencją. W związku z tym, aby przedsiębiorca mógł odnieść sukces, jego firma powinna czymś się wyróżnić. Skutecznym na to sposobem jest wyspecjalizowanie się w określonym segmencie na rynku transportowym. Można skupić swoją działalność na przewozie konkretnego rodzaju ładunków, np.:
● produktów farmaceutycznych,
● paliwa,
● świeżej żywności,
● konstrukcji metalowych,
● artykułów przemysłu chemicznego,
● mebli,
● kosmetyków,
● odzieży,
● napojów,
● towarów niebezpiecznych.
Atrakcyjną niszą może okazać się również działalność w segmencie zielonej logistyki, skoncentrowanym na realizowaniu proekologicznego i zrównoważonego łańcucha dostaw. Firma z branży TSL działająca w ten sposób może kreować wizerunek przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialnego, co ułatwia pozyskiwanie nowych klientów.
Przewoźnicy chcący się wyspecjalizować, zwykle muszą w tym celu ponieść dodatkowe koszty, m.in. zakupu odpowiedniego sprzętu, specjalistycznych pojazdów, opakowań, komputerów i oprogramowania IT, a także rozbudowy infrastruktury. Znalezienie atrakcyjnej niszy pozwala jednak proponować wyższe ceny za realizację usług transportowych.
Rozwój firmy transportowej można także przyspieszyć dzięki wdrożeniu rozwiązań z dziedziny telematyki. Są to nowoczesne technologie z zakresu telekomunikacji, informatyki oraz automatyki. Telematyka wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie IT oraz szereg dodatkowych urządzeń, radarów, czujników czy systemów nawigacji. Dzięki ich zastosowaniu przedsiębiorca może sprawnie zarządzać różnymi procesami biznesowymi, w tym przewozami, dystrybucją, magazynowaniem, kontrolą bezpieczeństwa ładunków czy księgowaniem.
Skorzystanie z cyfrowych narzędzi dla branży transportowej pozwala znacząco usprawnić działanie firmy oraz zoptymalizować koszty, np. dzięki ograniczeniu problemu tzw. pustych przebiegów czy możliwości bieżącego kontrolowania stanu technicznego pojazdów. Systemy telematyczne usprawniają także komunikację pomiędzy pracownikami, pozwalają sprawdzać styl jazdy kierowców oraz kontrolować, czy nie używają oni służbowych pojazdów poza godzinami pracy.
Przewagę konkurencyjną mogą także zapewnić odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Warto zorganizować szkolenia związane z rozwijaniem miękkich umiejętności interpersonalnych, zwłaszcza dla kierowców i pracowników działu obsługi klienta. Kursy języków obcych umożliwią firmie wejście na rynek międzynarodowy, a szkolenia z ecodrivingu przyczynią się do oszczędności na paliwie oraz wolniejszego zużywania się podzespołów w firmowych pojazdach.
Trudno mówić o rozwoju firmy transportowej, jeżeli nie dysponuje ona nowoczesną flotą pojazdów. W celu ich pozyskania przedsiębiorca nie musi angażować środków własnych. Korzystne rozwiązanie stanowi leasing aut dostawczych do 3,5 tony oraz ciężkich samochodów ciężarowych. Jest to zbliżona do dzierżawy forma zewnętrznego finansowania, w ramach której można korzystać z samochodu należącego do leasingodawcy w zamian za regularne opłacanie rat. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu auta na preferencyjnych warunkach lub wzięcia w leasing kolejnego, nowego samochodu.
Firmy leasingowe finansują pojazdy różnych marek, w tym najpopularniejszych – leasing DAF, MAN, Volvo Truck, Scania, Mercedes, Renault Truck, Iveco, KAMAZ, Fuso czy Isuzu. Leasing można otrzymać zarówno na nowe, jak i używane samochody – najczęściej maksymalnie 7-letnie. Niektórzy leasingodawcy pomagają sprowadzić je z zagranicy, w ramach transakcji WNT.
Leasing samochodów dostawczych i ciężarowych może być zawarty z zachowaniem procedury uproszczonej. Oznacza to, że firma leasingowa nie będzie wtedy szczegółowo weryfikować sytuacji wnioskującego przedsiębiorcy – zazwyczaj wymagane jest jedynie złożenie oświadczenia o wynikach finansowych. Dzięki temu decyzja o przyznaniu finansowania może zostać wydana nawet w dniu złożenia wniosku. Możliwe jest wzięcie pojazdu w leasing bez wysokiego wkładu własnego, co stanowi istotną przewagę leasingu nad kredytem.
Dzięki leasingowi przedsiębiorca może nie tylko wyposażyć firmę w nowoczesną flotę, lecz także zyskać finansowo dzięki możliwościom legalnej optymalizacji podatkowej. Ma on zwłaszcza możliwość uwzględniania zapłaconych rat w kosztach firmowych oraz odliczanie naliczonego podatku VAT. Leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową.
Firma transportowa może zainwestować w bazę przystosowaną m.in. do załadunku i rozładunku, postoju pojazdów, a także ich serwisu oraz konserwacji. Warto zadbać o odpowiednią lokalizację takiego miejsca – bliskość szlaków komunikacyjnych, utwardzoną drogę wjazdową, ogrodzenie czy dostęp do mediów.
W bazie eksploatacyjnej można przechowywać np. urządzenia i sprzęt techniczny, a także narzędzia do naprawy pojazdów. Jeśli przedsiębiorca zainwestuje w garaż, halę czy inne zamknięte miejsce postojowe, wtedy zmniejszy ryzyko kradzieży oraz dewastacji samochodów. Można także rozważyć zainstalowanie systemów ogrzewania i klimatyzacji, co pozwoli stworzyć optymalne warunki do bezpiecznego postoju pojazdów.
Zdjęcie: materiały od klienta