Towary importowane do Polski – co się opłaca?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Towary importowane do Polski – co się opłaca?

Import jest jednym z kluczowych procesów dla dobrego funkcjonowania gospodarki. Dzięki sprowadzaniu towarów do Polski wszystkie gałęzie działają prawidłowo. Co sprowadzamy najczęściej i co się opłaca?

Światowy handel staje na nogi po trudnym okresie spowodowanym pandemią koronawirusa i oddają to liczby, które jasno mówią, że w pierwszej połowie 2021 roku import wzrósł o 22,9% względem tego samego okresu w roku 2020. Mimo drastycznych zmian w poprzednim roku nie zmieniła się jedna rzecz. Wciąż najczęściej sprowadzamy towary zza naszej zachodniej granicy, czyli z Niemiec. Właśnie towary od naszych zachodnich sąsiadów stanowią największą część polskiego importu.

Zza Odry najczęściej sprowadzamy naturalnie klasyczne już rzeczy w postaci alkoholu, środków czystości, chemii oraz samochodów. Co ciekawe, auta z Niemiec to często nawet ponad połowa wszystkich pojazdów sprowadzanych do naszego kraju. Są to najbardziej opłacalne produkty do sprowadzenia z Niemiec z racji na ich niskie ceny, często wyższą niż w Polsce jakość oraz spory popyt na nie na naszym rynku. 

Czego importujemy więcej niż przed rokiem?

Największy wzrost zaliczyły maszyny oraz urządzenia transportowe. W okresie styczeń–maj 2021 roku sprowadzono ich o aż 38 procent więcej niż w analogicznym przedziale rok wcześniej. Duże wzrosty zanotowano także w przypadku surowców niejadalnych z wyjątkiem paliw, olejów, tłuszczy oraz wosków, paliw mineralnych, smarów, a także ich materiałów pochodnych czy też chemii bądź zwierząt. 

Problemem w sprowadzaniu towarów z zagranicy może okazać się słabnący polski złoty, którego kurs spadł względem euro oraz dolara w ostatnim czasie. Spadek wartości naszej waluty może sprawić, że duża część transakcji przestanie być opłacalna. Na horyzoncie majaczy wciąż także IV fala pandemii koronawirusa, która, mimo że z racji na ilość szczepień na całym świecie nie będzie tak dotkliwa, wciąż może wywrzeć spory wpływ na przepływ towarów między granicami.

Dlaczego warto zainteresować się Chinami?

Wielu importerów boi się wchodzić w handel z chińskimi sprzedawcami z racji na ilość formalności, które należy załatwić przy sprowadzaniu towarów z tamtego rynku. Import z Chin potrafi jednak być niezwykle intratny. Ceny co prawda nie są tak niskie, jak kiedyś, lecz ceny elektroniki, ubrań czy materiałów potrzebnych do produkcji bardziej zaawansowanych produktów pozwalają na uzyskanie dobrego zysku przy hurtowym handlu.

Dobrym pomysłem może być nawiązanie współpracy z agencją celną, która pozwoli na spokojne importowanie towarów z Państwa Środka bez większego martwienia się cłem, podatkami czy zestawem certyfikatów i pozwoleń, które towary muszą posiadać, by móc wprowadzić je na polski rynek.

Co utrudnia życie importerom?

W obecnych czasach kolejnym czynnikiem, który skutecznie utrudnia życie i zwiększa koszty sprowadzania towarów z zagranicy, są rosnące ceny paliw. Zwiększają się one w dość szybkim tempie, a każde kilka groszy na litrze to już naprawdę odczuwalna różnica w kosztach prowadzenia działalności.

Ponownie nie pomaga tutaj słabszy złoty, który sprawia, że koszty paliwa podczas tankowania poza granicami Polski są jeszcze wyższe nie tylko z racji na miejscowe ceny, lecz także na słabnącą siłę nabywczą polskiego złotego.

Zdjecie główne: CHUTTERSNAP/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*