Transport jest branżą, która przeżywa spore zawirowania związane z szalejącą pandemią. Dlatego przygotowaliśmy opracowanie, w którym przedstawiamy najważniejsze trendy ekonomiczne na 2021 rok.
Rok 2021 może przynieść szereg zmian w transporcie zapoczątkowany pandemią koronawirusa. Obecnie widać już, że ta strategiczna gałąź gospodarki przetrwała najtrudniejszy okres, a nowe trendy ekonomiczne, które już wcześniej się pojawiały, nabierają jeszcze większego znaczenia. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich.
Najbardziej cierpiącą z powodu pandemii koronawirusa jest branża transportu międzynarodowego, gdzie z powodu obostrzeń wstrzymano większość połączeń, zarówno drogą lotniczą, kolejową, jak i drogową. Wszystko nadal zależy od regulacji wprowadzonych przez poszczególne kraje.
W 2021 roku dostawcy nie są aż tak pesymistycznie nastawieni do panującej sytuacji, jak rok wcześniej. Wiele firm dostosowało się do panujących warunków. Zintensyfikowały swoje działania na rynkach krajowych. W ten sposób były w stanie choć częściowo zrekompensować straty wynikające z ograniczonych zleceń na transport międzynarodowy. Co ciekawe, spora grupa przedsiębiorców widzi też perspektywy dalszego rozwoju.
Dzięki wprowadzeniu przez rządy poszczególnych krajów licznych zmian prawnych, trzeba liczyć na to, że jesienią znów pojawią się dodatkowe problemy. Tylko najbardziej elastyczne podejście do sytuacji sprawi, że zapobiegliwi przedsiębiorcy będą mogli zminimalizować swoje straty. W nadchodzącym okresie może również dojść do dywersyfikacji dostawców. To zmusza do stworzenia nowych kierunków działań w transporcie.
Jednym z trendów jest transport oferowany przez firmy kurierskie, który w dobie pandemii dużo zyskał. Izolacja społeczeństwa spowodowała, że wiele osób zaczęło wybierać rozwiązania, które stały się wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Najbardziej powiązaną branżą z transportem kurierskim staje się rynek e-commerce, gdzie sukcesywnie odnotowuje się wyraźne wzrosty w porównaniu do lat ubiegłych. Już dzisiaj prognozy odnotowują, że cały rynek e-commerce może być dużo więcej wart w porównaniu do lat poprzednich i jeśli w 2018 roku jego wartość wyniosła 45 miliardów złotych, to w obecnym roku może to być już 70 miliardów złotych. Ten trend w transporcie przewozowym był widoczny już wcześniej, ale dotyczył głównie elektroniki i ubrań. W tej chwili żywność także jest coraz chętniej kupowana przez internautów.
Jeśli sytuacja w zakresie rozwoju epidemii nie będzie się zmieniać, to wiele instytucji i przedsiębiorstw będzie musiało wziąć pod uwagę tę formę transportu jako jeden z podstawowych kanałów dystrybucji towarów.
Sektor przewozów pasażerskich jest jednym z bardziej odczuwających skutki pandemii koronawirusa. Ograniczenia nałożone przez kraje wpływają na zahamowanie rozwoju transportu.
Lotniska straciły niemal 70% pasażerów przez wstrzymane loty pomiędzy wieloma krajami. W wyniku lockdownu ograniczono międzynarodowy transport pasażerski o blisko 100%. Pod koniec wakacji udało się przywrócić drobny transport krajowy i ruch kolejowy. Kryzys dotknął też transport publiczny, który według prognoz powinien wyjść z zapaści szybciej, aniżeli ruch międzynarodowy.
Unia Europejska ogłosiła, że w roku 2021 powinien nastąpić rozwój w transporcie kolejowym, gdzie znacząco przesunięto plany inwestycyjne. To w konsekwencji ma przesunąć ruch z dróg krajowych na tory kolejowe. Ma to się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie, jak i wzroście działań ekologicznych, które zminimalizują emisję spalin i toksycznych substancji do atmosfery.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, z pewnością wyraźnym trendem w 2021 roku będzie dalszy rozwój branży kurierskiej dla rynku e-commerce, gdzie odnotowywany jest ciągły wzrost. Z kolei niepewny okres spowodowany niekończącą się pandemią koronawirusa warunkuje nowy ład i porządek w transporcie międzynarodowym.
Dostosowanie się do tej sytuacji będzie warunkiem przetrwania wielu firm. Nowym trendem, na który należy zwrócić baczną uwagę, może rozwój infrastruktury kolejowej, która gwarantuje bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska podróżowanie.
(fot. pixabay.com)