Najlepsze przystanki na pauzę w Polsce – nasze TOP10

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze przystanki na pauzę w Polsce – nasze TOP10

W pracy zawodowego kierowcy bardzo ważne jest, by nie przekroczyć dozwolonego czasu pracy. Podpowiadamy, gdzie bezpiecznie się zatrzymać i odpocząć po długiej podróży. 

Regularny postój to podstawa wydajnej pracy

Wielogodzinna jazda to ogromne wyzwanie dla każdego kierowcy. Zmęczony organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co przekłada się na obniżoną koncentrację oraz zmniejszoną szybkość reakcji. Każdy uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny również za innych kierowców. Dlatego regularne postoje są kluczowe, aby podróż mogła odbyć się w stu procentach bezpiecznie.

Dla kierowców ciężarówek bądź innych pojazdów wielkogabarytowych niemałym problemem może okazać się znalezienie właściwego miejsca do zatrzymania. Najważniejsze jest, aby parking do postoju był dostosowany do rozmiarów pojazdu i przewożonego ładunku. Ponadto w jego pobliżu powinna znajdować się toaleta i punkt gastronomiczny.

MOP – miejsce obsługi podróżnych

Wraz z rozwojem infrastruktury w Polsce zaczęły pojawiać się nowe obiekty znajdujące się przy głównych trasach. Są oznaczane skrótem MOP, który oznacza „miejsce obsługi podróżnych”. Odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż 15 km, dzięki czemu osoby poruszające się drogami szybkiego ruchu mogą zrobić sobie przerwę praktycznie w każdej chwili. MOP-y, w zależności od oferowanych usług, dzielą się na trzy kategorie:

 • MOP kategorii I – oferuje możliwość wypoczynku i bezpiecznego zaparkowania pojazdu. Jest ponadto wyposażony w jezdnie manewrowe, urządzenia sanitarne, a niekiedy także obiekty małej gastronomii,
 • MOP kategorii II – jest to miejsce o charakterze wypoczynkowo-usługowym, na którego terenie oprócz obiektów z wcześniejszej kategorii można znaleźć dodatkowo stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe oraz punkt informacji turystycznej,
 • MOP kategorii III – miejsce to zapewnia wszystkie usługi, o których mowa w punkcie II; dodatkowo na jego terenie znajdują się obiekty noclegowe.

Postój na A1

 1. Port Radomsko

Port Radomsko to miejsce, które znajduje się na zjeździe na Radomsko przy E75-1. Parking jest odpłatny i posiada utwardzoną nawierzchnię. Miejsce usytuowane jest tyłem do autostrady, dzięki czemu warunki odpoczynku są dość komfortowe. Na miejscu istnieje możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w restauracji, a ponadto można tutaj znaleźć sklep z podstawowym asortymentem spożywczym.

W obrębie parkingu dostęp do internetu jest darmowy – wystarczy poprosić obsługę o hasło i login. Woda w kranie jest niezdatna do picia, jednak sprawdzi się do odświeżenia się po trasie. Znajdziemy tutaj kabiny prysznicowe, myjnię samochodową oraz toaletę. Parking zapewnia całodobowy monitoring.

 1. MOP BP Mszana

MOP BP Mszana to darmowy parking, w którego obrębie znajdują się takie obiekty jak restauracja, kabiny prysznicowe, toaleta oraz stacja paliw. Lokalizacja tego miejsca postojowego to odcinek autostrady A1 w kierunku Czech (Gorzyczki). Charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią. Parking nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady, dzięki czemu jest to ciche i spokojne miejsce, idealne do wypoczynku po ciężkiej podróży. Niestety na jego terenie nie znajdziemy sklepu, co może być sporym minusem dla niektórych kierowców.

 1. Michalin, Gościniec Wagant

Gościniec Wagant w Michalinie to darmowy parking, który doskonale sprawdzi się jako miejsce do wypoczynku dla zawodowych kierowców. Położony jest w województwie kujawsko-pomorskim na drodze DK 91 w kierunku Toruń–Włocławek. Posiada utwardzoną nawierzchnię, a w jego obrębie znajdują się takie obiekty jak restauracja, sklep, toaleta, myjnia i stacja paliw. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do internetu.

Postój na A2

 1. Parking niedaleko Słupcy

Parking znajduje się na autostradzie A2, w okolicach zjazdu na miejscowość Słupca. Miejsce to będzie idealnym wyborem, jeśli zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa. Znajduje się tu toaleta i kabiny prysznicowe, dzięki którym kierowca będzie mógł się odświeżyć i załatwić najważniejsze potrzeby. Postój na parkingu, jak i dostęp do internetu, jest płatny. Cena za 4 godziny korzystania z Wi-Fi to 2 złote, natomiast sam wjazd kosztuje 10 złotych.

 1. Miejsce postojowe przy stacji BP w Niepruszewie

Lokalizacja znajduje się na drodze nr 307, przy wyjeździe z miejscowości Niepruszewo. Łatwy dostęp do węzła Buk przy A2 w stronę Poznania sprawia, że nie będzie problemu z dostaniem się na parking bez względu na kierunek trasy. Początkowa droga do miejsca postojowego nie jest utwardzona, jednak jest to niewielki odcinek. Na terenie parkingu istnieje możliwość zjedzenia posiłku, skorzystania z toalety, a także zakupienia najważniejszych rzeczy. Znajdziemy tutaj także myjnię samochodową oraz stację paliw.

 1. Koło/Police Mostowe

Punkt postoju Koło/Police Mostowe znajduje się na autostradzie A2 w kierunku Poznań–Warszawa. Miejsce oferuje wszystkie usługi, które zaspokoją potrzeby kierowców. Należy jednak zwrócić uwagę na usytuowanie miejsca, które nie każdemu będzie odpowiadać. Bliskie położenie i zwrócenie w kierunku autostrady powoduje, że na parkingu może być stosunkowo głośno. Plusem jest darmowy dostęp do internetu.

Postój na A4

 1. Parking Chechło

Parking Chechło jest położony na autostradzie A4 w kierunku Katowic (280. kilometr). Na miejscu znajduje się restauracja, łazienki i toalety. Największym atutem parkingu jest wysoki standard sanitarny i możliwość darmowego skorzystania z udogodnień. Niestety w jego obrębie nie znajdziemy sklepu oraz nie będziemy mieć możliwości połączenia się z internetem, co może być kluczowe dla niektórych kierowców. Parking posiada utwardzoną nawierzchnię i jest położony tyłem do autostrady.

 1. Krzywa

Parking znajduje się przy A4, około 85 km od granicy (przejście w Olszynie), z możliwością zjazdu z obydwu stron. Jest to miejsce, które cieszy się popularnością ze względu na możliwość zjedzenia naprawdę smacznych posiłków w przystępnej cenie. Poza standardowymi obiektami, takimi jak toalety czy restauracja, znajdzie się tu również kantor, bankomat i sklep z gadżetami. Bardzo dużym atutem jest duża ilość miejsca na parkingu.

 1. MOP Shell Opole-Nysa

Kierowcy mają możliwość zatrzymania się na darmowym parkingu znajdującym się na autostradzie A4 tuż za zjazdem na Opole-Nysę w kierunku Wrocławia. Jest to miejsce, na którym kierowcy znajdą restaurację i sklep, a także będą mieli możliwość skorzystania z płatnego internetu. Na terenie parkingu znajdują się także toalety, kabiny prysznicowe i stacja paliw.

Postój na A6

 1. Kołbaskowo Lotos

Parking Kołbaskowo Lotos znajduje się na A6/E28 w kierunku Niemiec. Postój w tym miejscu jest darmowy. Znajduje się tam restauracja, sklep, toaleta i stacja paliw Lotos. Niestety nie można liczyć na dostęp do Internetu. Dużym atutem parkingu jest fakt, że jest on ogrodzony, co jest gwarancją bezpieczeństwa podczas postojów. Miejsce to charakteryzuje się dużą ilością miejsca, umożliwiającą bezproblemowe manewry ciężarówkami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*