Przewóz osób na Białoruś – co musisz wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przewóz osób na Białoruś – co musisz wiedzieć?

Chcesz przewieźć osoby na Białoruś? W takim razie potrzebne jest Ci zezwolenie na wykonywanie międzynarodowych przewozów okazjonalnych. 

Zezwolenie to powinno być wydane przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do uzyskania takiego dokumentu i co będzie potrzebne do złożenia wniosku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak zyskać niezbędne dokumenty, a także ile będzie Cię to  kosztować.

O czym powinien wiedzieć każdy przewoźnik?

Jeśli masz zamiar okazjonalnie przewozić ludzi to koniecznie pamiętaj, że jako osoba odpowiedzialna za transport musisz pokazać kilka dokumentów. Po pierwsze, potrzebujesz  licencji wspólnotowej. To dokument, który dotyczy międzynarodowych autobusów i autokarów. Niezbędne jest również zezwolenie upoważniające do transportu osób.

Warto także wiedzieć, że decydując się na taki zawód, potrzebujesz zezwolenia zagranicznego na autobus. Posiadanie tego dokumentu jest ważne w momencie przebywania poza granicami Polski. W razie kontroli na terenie Białorusi konieczne będzie jego okazanie.

Terminy, które warto znać, jeśli przewozisz ludzi na Białoruś

Chcesz zacząć zajmować się okazjonalnym transportem osób? W takim razie koniecznie zapoznaj się z kilkoma terminami, które pozwolą Ci poznać ten zawód ze strony technicznej:

  • Przewóz okazjonalny – to przewóz, który nie jest przewozem regularnym i wahadłowym. Zazwyczaj dokonywany jest autobusem lub autokarem dostosowanym do tego zadania;
  • Przewóz regularny – jest to publiczny transport osób i ich bagażu. W tym przypadku określane są twarde terminy;
  • Przewóz wahadłowy – jest to zorganizowany przewóz, który polega nie tylko na transporcie osób np. na Białoruś, ale również z powrotem do kraju.

Dzięki tym pojęciom będziesz w stanie określić, jakim zawodem zajmujesz się obecnie, co pomoże Ci uzyskać odpowiednie dokumenty.

Jak wyrobić zezwolenie na przewóz osób na Białoruś?

Przewóz osób na Białoruś będzie możliwy tylko jeśli uzyskasz pozwolenie na transport. Konieczne jest więc złożenie wniosku o nie. Przy składaniu papierów pamiętaj o tym, by wpisać nazwę przejść granicznych. Musisz podać te z obu stron, czyli nazwę polską i białoruską.

Potrzebne jest również określenie terminu przewozu. W zezwoleniu musi znaleźć się informacja na temat tego, jakim pojazdem będziesz przewozić osoby na Białoruś. Po wysłaniu możesz otrzymać prośbę o wprowadzenie zmian, które powinny zostać zaakceptowane w przeciągu kilku dni roboczych. Jeśli dokument i poprawki będą zgodne ze stanem faktycznym, to urząd wyda Ci zezwolenie na przewóz okazjonalny.

Jakich dokumentów potrzebujesz, by przewozić ludzi na Białoruś?

  • Dokumenty będące dowodem dokonania opłaty skarbowej,
  • potwierdzenie pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych,
  • harmonogram czasu pracy i odpoczynku kierowców,
  • dowód otrzymania licencji wspólnoty dotyczącej międzynarodowego autobusowego i autokarowego zarobkowego przewozu osób,
  • mapa, na której wyraźnie zaznaczona jest planowana trasa przewozu,
  • wniosek o wydanie zezwolenia na okazjonalny przewóz osób,
  • umowa zawarta między organizatorem przewozu a przewoźnikiem drogowym.

Złożenie tych dokumentów konieczne jest przed pierwszym terminem planowanego przewozu. Na decyzję urzędu należy poczekać od jednego do dwóch miesięcy. Jeśli czas oczekiwania zacznie się wydłużać, warto upewnić się, czy dokumenty dotarły do urzędu.

Ile zapłacisz za zezwolenie dla przewoźnika?

Niestety przewóz osób na Białoruś wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, które należy uregulować w urzędzie. Na szczęście nie są to duże kwoty. Za jeden przewóz okazjonalny należy zapłacić 50 złotych. Do tego należy doliczyć 50 groszy za każdy złożony wniosek. 

Wydawać się może, że przewóz osób na Białoruś jest bardzo prosty i nie wiążą się z tym żadne formalności. Okazuje się jednak, że jest to nieco bardziej skomplikowane i wymaga okazania wielu dokumentów. Zapoznając się z powyższym poradnikiem można bez trudu załatwić wszystkie obowiązki przewoźnika.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*