Zorganizowany transport osób – co to takiego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zorganizowany transport osób – co to takiego?

Osoby, które chcą przewozić innych, powinny wiedzieć, że do takiego zawodu potrzebne są uprawnienia, licencje, a co więcej, odpowiedni sprzęt. 

Warto zapoznać się z naszym poradnikiem, by wiedzieć, jak przygotować się do takiego zadania i o czym należy pamiętać, chcąc przeprowadzać zorganizowany transport osób.

Po pierwsze potrzebny jest pojazd, którym możliwy jest bezpieczny przewóz osób. Doskonale sprawdza się bus, jednak trzeba pamiętać, by pojazd był przystosowany do przewozu więcej niż 7 osób i mniej niż 9. W tę liczbę wliczany jest kierowca.

Licencja uprawniająca do zorganizowanego transportu osób

Licencja do transportu osób jest niezbędna, by można było zajmować się tym legalnie i zgodnie z prawem. Po jej uzyskaniu można zajmować się transportem komercyjnym i zorganizowanym. Jednak licencja uprawnia do prowadzenia pojazdu, w którym zmieści się nie mniej niż siedem i nie więcej niż dziewięć osób razem z kierowcą.

Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że jest to dokument, który pozwala na przeprowadzenie takiego przejazdu jedynie na terenie naszego kraju. Jeśli kierowca chce zajmować się przewozem osób za granicę, to niestety, ale za każdym razem musi otrzymać zezwolenie.

Jakie trzeba spełniać warunki, by móc organizować transport osób?

Niestety nie każdy może dostać i ubiegać się o taką licencję. Bardzo ważne jest to, by zrobiły to osoby, które prowadzą własne przedsiębiorstwo z nieposzlakowaną opinią i brakiem problemów skarbowych.

To oznacza, że prowadzona firma ma cieszyć się doskonałą opinią zarówno klientów, jak i państwa. Nie można zapomnieć o kondycji finansowej, która również musi być nienaganna. Spełniając wszystkie te warunki, można zacząć starać się o uzyskanie uprawnień dla kierowcy, który będzie mógł przeprowadzać zorganizowany transport osób.

Jak zyskać uprawnienia do transportu osób?

Warto pamiętać, że o uprawnienia należy ubiegać się w starostwie powiatowym. Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej szansy na akceptację wniosku jest posiadanie własnych oszczędności na kupienie odpowiedniego samochodu lub jego posiadanie. Osoby przyznające licencję mogą sprawdzać, czy jako przedsiębiorca sam będziesz przeprowadzał transport, czy zajmować się będą tym inni kierowcy. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, to konieczne jest wykazanie, że wszyscy kierowcy mają niezbędne do tego uprawnienia.

Wiedząc już nieco więcej na temat transportu osób możesz lepiej się do tego przygotować. Pamiętaj jednak, że mając uprawnienia do zorganizowanego transportu, nie możesz wykonywać go w innym samochodzie, niż podanym w licencji.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*