Artykuł sponsorowany
Miejsce pracy musi być przede wszystkim bezpieczne. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy zapewniają zatrudnionym komfort oraz ochronę podczas wykonywania swojego zawodu. To bardzo ważne, by wszystkie wymagające tego miejsca były odpowiednio oznaczone i zabezpieczone. Zobacz, jakie oznakowanie musi znaleźć się w magazynie.
Praca w magazynie nie jest łatwa i bywa niebezpieczna. To duży wysiłek fizyczny, w dużej przestrzeni często trzeba operować na wysokościach, a ciężkie ładunki są przyczyną wielu kontuzji i nadwyrężeń. Ustawione po sam sufit towary również mogą stanowić poważne zagrożenie, dlatego magazyn musi koniecznie być odpowiednio zabezpieczony i oznakowany zgodnie z przepisami BHP.
Wszelkie nierówności podłogi – progi, schody, spady i tym podobne muszą być w odpowiedni sposób oznakowane, by były bezpieczne dla pracowników. Podczas pracy bardzo łatwo jest nie zauważyć stopnia czy progu i upaść lub doznać kontuzji. Skręcenie kostki, złamanie kości lub uraz głowy w czasie pracy to bardzo poważna sprawa oraz problem zarówno dla zatrudnionego, jak i pracodawcy. By jak najbardziej ułatwić pracownikom nawigowanie po miejscu pracy, należy zainwestować w oznakowanie magazynów w odpowiedni sposób. Prawidłowe oznaczenia to także ubezpieczenie dla zatrudniającego, na wypadek, gdyby pracownik doznał urazu.
W miejscach przeznaczonych wyłącznie dla danej grupy pracowników powinny znaleźć się odpowiednie znaki zakazu z opisem tego, kto ma wstęp do pomieszczenia. Również przejście od części publicznej do przestrzeni wyłącznie dla personelu powinno być wyraźnie oznaczone i opisane. Szafki, w których przechowywane są środki niebezpieczne, trujące, żrące oraz leki powinny być opatrzone odpowiednim znakiem ostrzegawczym lub informacyjnym. Każda przestrzeń, w której znajdują się niebezpieczne materiały lub narzędzia, musi zostać oznakowana. Pomocne, choć nie konieczne będą także znaki i opisy informacyjne. Dzięki nim pracownicy magazynu dużo łatwiej odnajdą się na dużej powierzchni.
Magazyn to miejsce, w którym nietrudno się zgubić. Poza oznakowaniem miejsc niebezpiecznych i przeznaczonych tylko dla pracowników, konieczne jest także oznaczenie drogi ewakuacyjnej oraz zawieszenie w widocznym miejscu planu ewakuacji. Znaki informacyjne o tym, gdzie znajdują się jakie przedmioty i sprzęty to spore ułatwienie dla pracowników. W przestrzeni magazynu potrzebne są także sprzęty ułatwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Z pewnością konieczne okażą się pomosty magazynowe, które pozwolą dostać się do towarów na wysokościach oraz wózki widłowe do załadunku dużych gabarytów. Jeśli powierzchnia magazynu jest naprawdę ogromna, warto zapewnić pracownikom środki transportu do przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami.
Magazyn, by był bezpieczny, musi być także czysty. Higiena w pracy jest kluczowa, dlatego należy zawsze dbać o standard łazienek i nieograniczoną dostępność do środków higienicznych oraz mydła. Podłogi, blaty, półki oraz regały, na których znajdują się towary muszą być regularnie czyszczone. Kurz oraz pyły unoszące się w powietrze przy każdym ruchu, stwarzają zagrożenie dla zdrowia pracowników. To ogromne niebezpieczeństwo dla dróg oddechowych zatrudnionych, porównywalne z paleniem papierosów.
(fot. pixabay.com)