Buty motocyklowe – czym się kierować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Buty motocyklowe – czym się kierować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Buty motocyklowe to niezbędne wyposażenie każdego motocyklisty. Dzielą się na wersję męską oraz damską. Kluczem do sukcesu jest to, aby były dopasowane do konkretnego użytkownika. Do wyboru są modele ciężkie (przeznaczone przede wszystkim na dłuższe i nieco bardziej wymagające trasy, radzą sobie z negatywnymi warunkami atmosferycznymi) oraz lekkie (na krótsze dystanse, można w nich swobodnie spacerować).

Buty motocyklowe – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobierając buty motocyklowe szczególną uwagę zwraca się na następujące cechy:

  • wytrzymałość i trwałość,
  • zastosowane materiały,
  • funkcjonalność,
  • właściwą cyrkulację powietrza,
  • bezpieczeństwo jazdy,
  • wodoodporną membranę (idealna ochrona przed przemakaniem, sprawdza się zwłaszcza w przypadku rzęsistych opadów deszczu),
  • elastyczność,
  • brak ograniczeń ruchowych,
  • zabezpieczenie pięty oraz kostki.

Jak widać tych elementów jest naprawdę dużo, dlatego też rozglądając się za butami motocyklowymi warto bazować na wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych motocyklistów, którzy na motocyklach poruszają się już od kilku dobrych lat i o omawianym sprzęcie wiedzą dosłownie wszystko. Buty motocyklowe mogą się od siebie różnić m.in. kolorem, rozmiarem oraz fasonem (klasyczny i futurystyczny). Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby gwarantowały motocyklistom bezpieczną jazdę i optymalną wentylację. 

Buty motocyklowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Dobieranie butów motocyklowych może być dość czasochłonne, ale warto zabrać się za to rzetelnie i przeanalizować wszystkie dostępne modele rynkowe. Istotne jest to, aby wybrane buty cechowały się podwyższoną odpornością na uszkodzenia (zastosowanie materiału Micro-Tech), antypoślizgową podeszwą i obecnością ochraniaczy.

Najwyższej jakości buty motocyklowe posiadają wewnętrzne usztywnienia (zwłaszcza w przedniej części obuwia), stalowe wymienne slidery i wstawki z karbowanej skóry. Co prawda trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilkaset złotych, ale jest to inwestycja we własne bezpieczeństwo (z butów korzysta się nawet przez kilka sezonów). Podszewki w tego typu obuwiu umiejętnie odprowadzają nadmiar wilgoci, a wloty wentylacyjne poprawiają cyrkulację powietrza. Godne podkreślenia jest to, że buty są zwykle zapinane na rzepy i zamki, tak aby można było je swobodnie dopasować. Motocykliści powinni się rozglądać za butami z certyfikatami, dzięki czemu będą mieć pewność, że obuwie zostało zaprojektowane i skonstruowane zgodnie z aktualnymi (europejskimi) standardami bezpieczeństwa. 

Fot.: Jakub Sisulak/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*