Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Większość kierowców słyszała oba te pojęcia, ale nie wszyscy z nich wiedzą co one właściwie oznaczają. Co więcej, niektórzy sądzą, że są one tożsame. W tym artykule wyjaśniamy, czy rzeczywiście tak jest i dlaczego warto wiedzieć, czego one dotyczą. Nie czekaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania — znajdziesz je w poniższym materiale, który powstał na bazie naszej wiedzy i umiejętności.
Na początek rozprawmy się z mitem, który mówi o tym, że oba zwroty oznaczają to samo. Wprawdzie oba dotyczą kół, jednak nie mówią o tym samym. Zbieżność jest tylko jednym z elementów, o który powinno się pamiętać podczas ustawiania prawidłowej geometrii kół, jednak niejedynym. Oczywiście można wykonać jedynie poprawę zbieżności kół w samochodzie. Zresztą często się to właśnie robi. Fachowy mechaniki będzie sprawdzał zbieżność kół, chociażby podczas każdorazowej wymiany ogumienia. Oba te elementy, zarówno zbieżność, jak i geometria jako całość, mają duży wpływ na to, jak prowadzi się samochód.
Jest to ustawienie kół jednej osi względem siebie. Mogą być one ustawione zbieżnie, rozbieżnie lub ich zbieżność może wynosić 0. O tym pierwszym mówi się, kiedy przednie końce kół są bliżej siebie niż te tylne. Jak łatwo się domyślić w sytuacji, kiedy jest odwrotnie, koła ustawione są rozbieżnie. Zbieżność zerowa to taka, w której te same punktu na kołach tej samej osi są od siebie oddalone na identyczną odległość. Zbieżność wyraża się w stopniach. Odnosi się ona do kąta pomiędzy torami dwóch kół tej samej osi.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, geometria kół składa się z wielu elementów. Oprócz zbieżności jest nim także kąt nachylenia koła, a także kąt pochylenia stworzenia zwrotnicy. Oba razem tworzą tak zwany promień zataczania. Zależnie od rodzaju zastosowanych sworzni różnymi metodami weryfikuje się, czy wartości kątów są prawidłowe. Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy to także coś, co może zostać zweryfikowane w fachowym warsztacie. Poprawa geometrii kół w samochodzie może być więc dość skomplikowanym procesem. Czas i koszt, jakie trzeba przeznaczyć na taką usługę, będą w dużym stopniu zależeć od konkretnego modelu samochodu i łatwości dostępu do poszczególnych komponentów. Więcej o geometrii kół możesz dowiedzieć się stąd: https://qservicecastrol.eu/uslugi/geometria-kol-w-samochodzie/
Wszystkie elementy układu kierowniczego muszą być sprawne, aby w samochodzie była prawidłowa geometria kół. Szczególnie duże znacznie mają silentbloki, sworznie wahaczy oraz drążki kierownicze i ich końcówki. Jeśli te części będą zużyte lub uszkodzone, to aby przywrócić prawidłową geometrię będzie konieczna ich wymiana.
Na to, jak bezpiecznie i komfortowo prowadzi się samochód, w dużym stopniu wpływa to, jak wykonuje on poszczególne manewry. To znaczy, powinien on odpowiednio reagować na ruchy kierownicą, a kiedy ta jest prosto, samochód także powinien jechać prosto. Konieczność wkładania większej siły w ruch kierownicą, znoszenie samochodu na jedną stronę – to wszystko symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej geometrii. Jednak mogą też prowadzić, że w jakiejś sytuacji awaryjnie nie będziesz umiał poprawianie wykonać jakiegoś manewru, co może skończyć się np. kolizją lub wypadkiem.Zła geometria kół może też powodować nierównomierne zużycie się opon. Oczywiście jest to także objawem, w razie zaobserwowania, którego warto udać się do warsztatu. Kolejnym co powinno się skłonić do sprawdzenia, czy geometria kół w Twoim samochodzie jest poprawna to sytuacja, w której nie wszystkie koła dotykają nawierzchni w momencie, gdy samochód stoi na równej powierzchni. Sprawdź warsztaty z usługą geometria kół: https://qservicecastrol.eu/uslugi/geometria-kol-w-samochodzie/.
Fot.: materiał prasowy Klienta.